TÖTM'de büyük başarı! Akciğerine atan pıhtı kalp çalışırken temizlendi

Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi'nde böbrek yetmezliği olan bir hastanın akciğerine atan pıhtı kalp çalışırken temizlendi.

TÖTM'de büyük başarı! Akciğerine atan pıhtı kalp çalışırken temizlendi

Malatya'da yaşayan ve bir yıldır böbrek yetmezliği yaşayan 28 yaşındaki erkek hastanın akciğerine pıhtı attı. Hasta, Turgut Özal Tıp Merkezi'ne başvurdu. Yapılan tetkikler sonucunda hastanın acilen ameliyata alınmasına karar verildi.

Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Cengiz Çolak ve ekibi tarafından acil olarak ameliyata alınan hasta, başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu.

Bir ilke daha imza atan Turgut Özal Tıp Merkezi’ndeki bu operasyonu anlatan Prof. Dr. Çolak, “Hastamız bir yıldır böbrek yetmezliği nedeniyle boynunda kateter ile diyalize giriyormuş. Hasta diyalize girerken kalpteki pıhtının akciğere atması sonucu acilen ameliyata alınması gerekiyordu. Bize gelen hastanın hemen ameliyata acil olarak alınması gerekiyordu. Böbrek, akciğer ve karaciğer problemi olan hasta ameliyata alındı. Kalp çalışırken pıhtılar başarılı bir şekilde temizlendi. Kalp çalışırken ameliyat yapıldığı için beyin, akciğer, karaciğer ve diğer organlara bağlı gelişebilecek yan etkiler ve komplikasyonlar en aza indirildi. Hastamızın sağlık durumu şuan gayet iyi” şeklinde konuştu.