Malatya Kayısı Haberleri

Malatya Kayısı Haberleri

Kayısıdan pizza

Reçelden, çikolataya, dönerden kebaba kadar bir çok ürünü yapılan Malatya kayısısı bu seferde pizza oldu.

Hedef 20 bin ton

Dünya kuru kayısı üretiminin büyük bir kısmının karşılandığı Malatya'da, hasadına devam eden yaş kayısılar başta Avrupa ülkeleri olmak üzere çok sayıda ülkede ağızları tatlandırıyor.

Tek yürek olamadık

Türkiye Değişim Partisi Malatya İl Başkanı Ali Karakuş, 25. Uluslararası Malatya Kayısı Festivali’nin kortej yürüyüşüne tepki göstererek, “Haftalar, aylar öncesinden birlik ve beraberlik kavramı deklare edildi. Sadece 3 parti ve iki STK’nın ismi zikredildi anonslarda. Madem tek yürek olacaktık, neden partimizin ismi ve diğer siyasi partilerin isimleri geçmedi” dedi.

Festivalin sponsoru AKSA elektrik

Aksa Elektrik; T.C. Kültür Turizm Bakanlığı, Malatya Valiliği ve Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 25.’si düzenlenen Uluslararası Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali’nin (Uluslararası Malatya Kayısı Festivali) sponsorlarından biri oldu.

En güzel kayısıyı seçti

25'inci Malatya Kayısı Festivali'nin açılışına katılmak üzere Malatya'ya gelen AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, en güzel kayısıların bulunduğu standı gezdi.

Üretici işçi bulamıyor

Dünya kayısı başkenti Malatya'da devam eden hasat döneminde üreticiler çalıştıracak işçi bulamıyor. Bereketli bir sezon geçirdiklerini belirten üreticiler, işçi bulamamaları nedeniyle ürünün tarlada heba olmasından endişe ediyor.

Fiyatlar düştü!

Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) tescilli sayılı ürünlerinden biri olan Malatya kayısısında hasat dönemi devam ederken, bu yılın ilk kuru kayısı hasadı Malatya Şire Pazarı’nda görücüye çıktı. Geçtiğimiz yıl hasat sezonunda fiyatı 20 ila 30 TL arasında değişen kış ayında fiyatı 130 TL’ye kadar çıkan kuru kayısının fiyatı bu sene 70-80 TL düştü.

168 milyon dolarlık ihracat

Malatya'dan bu yılın ocak-haziran döneminde 115 ülkeye 32 bin 662 ton kuru kayısı ihraç edilerek, 167 milyon 704 bin dolarlık döviz girdisi sağlandı.

Mevsimlik işçilerin zorlu mesaisi

Dünya kayısı başkenti Malatya'da kayısı hasadıyla birlikte mevsimlik tarım işçilerin de zorlu mesaisi başladı. Çevre illerde kente gelen tarım işçileri kavurucu sıcak altında ekmek mücadelesi veriyor.

Kayısıda hedef 85 bin ton üretim

Dünyanın kayısı başkenti olarak nitelendirilen Malatya ve çevresindeki illerde 85 bin tonu aşkın kuru kayısı üretimi hedefleniyor.

‘Mişmiş’ mesaisi

Türkiye'nin en önemli kayısı üretim merkezi Malatya'da mevsimlik tarım işçilerinin zorlu mesaisi başladı. Türkiye'nin AB nezdinde tescilli ürünü kayısı, mevsimlik tarım işçileri için de önemli bir gelir kaynağı. Şanlıurfa, Adıyaman ve Diyarbakır gibi illerden Malatya'ya gelerek sabahın ilk ışıklarıyla mesaiye başlayan işçiler, kayısı silkeleme, toplama ve serme işlerini yapıyor.

Kayısı hasadı sürüyor

Avrupa Birliği Coğrafi İşaret belgesi ile sofraların ve tezgahların vazgeçilmez ürünü olan Malatya kayısısında hasat sürüyor.

Kayısıda hedef rekolteyi yakalamak

"Antep baklavası" ve "Aydın inciri"nden sonra Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) nezdinde coğrafi işaret tesciline sahip üçüncü ürünü olan Malatya kayısısında bu yıl hedeflenen 336 bin 782 ton yaş, 75 bin 776 ton kuru kayısı rekoltesi için hummalı çalışmalar yapılıyor.

Kayısı hasadı başladı

Malatya'da güneşin altın yumurtası olarak adlandırılan kayısıda hasat sezonu başladı. Şehirde hemen hemen her yer şu sıralar altın sarısı renge bürünürken, kayısı üreticileri ise bin bir emekle yetiştirdikleri kayısıları özenle hasat ederek satışa sunacak.

'Malatya Kayısısı' adını kullanın

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği heyetini ağırlayan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 'Yaptığınız ihracatlarda 'Malatya Kayısısı' adının kullanılmasını önemle rica ediyoruz' dedi.

Kayısıyı bu kez dolu vurdu

Malatya'nın Battalgazi ilçesinde gerçekleşen dolu yağışı sebebiyle birçok kayısı ağacındaki yeni mahsuller zarar gördü.

Kayısı Prag’da tanıtılacak

Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan programda Prag Cumhuriyeti Büyükelçiliğinde Malatya Kayısısı ve Mutfağı tanıtılacak.

Kayısıda rekolte belirleniyor

"Dünya kayısı başkenti" olarak nitelendirilen Malatya'da üretilen ve yıllık Türkiye ekonomisine yaklaşık 400 milyon dolar döviz girdisi sağlayan kayısının, bu yılki tahmini rekolte tespiti için çalışmalara başlandı. Kayısı Tahmini Rekolte Komisyonu’nun yaklaşık 3 haftalık çalışma sonrasında kayısıdaki bu yılki beklenen tahmini rekolteyi tespit ederek, bakanlığa gönderecek ve tahmini rekoltenin Haziran ayının ortalarında açıklanması planlanıyor.

Don rekolteyi etkileyecek

Malatya'da etkili olan zirai don olayını değerlendiren Malatya Ziraat Odası Başkanı Fevzi Çiçek, kayısıda don olayının rekolteyi etkiyeceğini belirterek, 'Hasar tespit çalışmaları birkaç gün içerisinde sıcaklığın 10 derecenin üzerinde seyretmesi ile daha somut bir veri elde edilecek' dedi.

Üzüntü içerisindeyiz

Malatya Ticaret Borsasının iftar yemeği büyük katılımla gerçekleşti. İftar programında konuşan Borsa Başkanı Ramazan Özcan, 'Bu yıl Malatya'da çok büyük bir don riski ile karşı karşıya kaldık. Hem üreticilerimiz, hem tüccarlarımız, hem de ihracatçılarımız büyük bir üzüntü içindedir' dedi.

TFF’ye kayısılı tepki

Spor Toto Süper Lig'de hakem hatalarının yaşandığını belirten Yeni Malatyaspor kulüp avukatları, yöneticilerin ve futbolcuların mağduriyetlerini dile getirmek amacıyla Türkiye Futbol Federasyonu'nun önünde basın açıklaması yaptı. 'Kayısı gözlerin daha iyi görmesini, zihnin daha iyi çalışmasını sağlar' yazılı pankart açan ve getirdikleri Malatya kayısısını TFF’ye hediye edeceklerini belirten avukatlar, açıklamalarında TFF'ye tepkilerini dile getirdi.

11 ayda 305 milyon dolar ihracat

Türkiye'nin AB Coğrafi işaret belgesi sahibi ürünlerinden biri olan Malatya kayısısında 2021 yılının geride kalan 11 ayında 81 bin 279 ton ihracat karşılığında 305 milyon 163 bin dolar gelir elde edildi.

Kayısının, fındık ile tatlı buluşması

Türkiye'nin AB Coğrafi İşaret belgeli ürünlerinden biri olan Malatya Kayısı ile Giresun'un meşhur fındığı bir araya gelince ortaya da damakları çatlatan bir lezzet çıktı.

Kayısısı altın yılını yaşıyor

Türkiye'nin Coğrafi İşaret belgesi alan 7 üründen biri olan Malatya kayısısının pazar fiyatı 70 TL'yi gördü.

Kayısı fiyatları uçtu

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, kuru kayısı fiyatlarında yaşanan yüzde yüzlük artışın son üç yılda yaşanan rekolte düşüklüğünden kaynaklandığını söyledi. Özcan, bununla birlikte Çin ve Rusya pazarını besleyen Orta Asya'daki kayısının yanması ile birlikte tüketicinin Malatya kayısısına yöneldiğini belirterek, “Malatya kayısısı dışarıda rağbet gördü” dedi.

Ciddi talep var

"Dünya kayısı başkenti" Malatya'dan yılın 9 aylık döneminde 10 milyon 587 bin dolarlık kayısı çekirdeği ihracatı yapıldı. Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenen "Malatya Kayısı Çekirdeği"ne yurt dışından ciddi talep olduğunu söyledi.

'Hanımeller E-Ticaret ile Buluşuyor'

TAGEM'in kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında, Malatya Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yürütülen 'Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor' içeriği altında 'Hanımeller E-ticaret ile Buluşuyor' başlıklı eğitim iki gün düzenlendi.

Malatya yüzde 70’ini karşılıyor

Malatya’nın ihracattaki güçlü performansına dikkat çeken Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, ‘Kayısı üretimi ve ihracatında küresel bir marka haline gelen Malatya, dünya kuru kayısı ihtiyacının yüzde 70'ini tek başına karşılıyor. Ürün bazında markalaşmanın ülkemizdeki en güzel örneklerinden birisi Malatya kayısısı’ dedi.

Glütensiz bisküvi tesisi açıldı

Malatya Kayısı Araştırma Enstitüsü tarafından çölyak hastaları için 'Glütensiz Bisküvi Üretiminde Kayısı Çekirdeği ve Dut Kullanımı' tesisi açıldı.

Glütensiz bisküvi tesisi

Malatya Kayısı Araştırma Enstitüsü tarafından çölyak hastaları için kayısı çekirdeğinden ve dut meyvesinden üretimi gerçekleştirilecek olan tesisin açılışı gerçekleştirildi.