Hekimlerden Filistin için 'sessiz yürüyüş'

Malatya'da İsrail'in Filistinli sivillere uyguladığı insanlık dışı zulüm protesto edildi. 'Hekimler ve Engellilerden Sessiz Yürüyüş' etkinliğine yüzlerce vatandaş ellerinde pankartlarla destek verdi.

Hekimlerden Filistin için 'sessiz yürüyüş'

Malatya ile birlikte 20 ilde eş zamanlı olarak sessiz yürüyüş yaparak açtıkları pankartlarla İsrail’in Filistin’de sivil halka uyguladığı soykırımı protesto eden hekimler, Hürriyet Parkı önünde toplanıp Kernek Meydanı’na kadar yürüdü.

Burada yapılan açıklamada, “İşgalci İsrail’in, Filistin’de on yıllardır devam ettirdiği sistematik işgal ve zulüm, 7 Ekim’den bu yana, soykırımdan başka hiçbir kelimeyle anlatılamayacak boyutlara ulaşmakta ve Gazze’de sivil, hasta, hekim, çocuk, kadın fark etmeksizin büyük bir katliam bütün dünyanın gözü önünde devam etmektedir. İnsan hakları ve uluslararası hukuk kuralları açıkça ihlal edilerek binlerce sivil, kadın ve çocuk acımasızca katledilmiştir. Ayrıca tıbbi malzemelerin temini ve sağlık hizmetlerinin sunumu da engellenerek küvözdeki bebeklerin dahi ölümüne neden olunmuştur. Hekimler olarak İsrail’in saldırılarına karşı tepki göstermeye, Gazze’deki sivillerin, çocukların, kadınların, meslektaşlarımızın ve hastaların hayatlarının korunması adına hekimlik mesleğine yakışır bir duruş ortaya koymaya kararlıyız. Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere dünyadaki tüm hekim, sağlık çalışanı ve vicdanlı insanları harekete geçmeye çağırıyoruz. Ayrıca tüm meslektaşlarımızı yapılan zulme açıktan desteğini bildiren ilaç firmalarını boykot etmeye davet ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

Hekimlerden Filistin için 'sessiz yürüyüş'
Hekimlerden Filistin için 'sessiz yürüyüş'