Yıkımlara 'kader' diyemeyiz!

Deva Partisi Malatya İl Başkanı Sinan Akıncı, 6 Şubat Kahramanmaraş  merkezli depremlerin yıl dönümünde, 'Geleceğini bildiğiniz felakete hiçbir hazırlığınızın olmaması o gün tek söyleyecek sözünüzün 'ölülerimizi iyi gömdük!'te kalmasına kader dersek, kader utanır kader!' dedi.

Yıkımlara 'kader' diyemeyiz!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

6 Şubat 2023 yılında Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17'de 7,7 büyüklüğünde, Elbistan ilçesinde saat 13.24'te 7,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremlerde Kahramanmaraş'ın yanı sıra Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Adana, Malatya ve Elazığ'ı vuran asrın felaketinde 53 bin 537 kişi hayatını kaybetti, 107 bin 213 kişi yaralandı. Depremlerden en çok hasar alan iller arasında bulunan Malatya’da ise bin 237 hayatını kaybederken,  bin 444 kişi de yaralandı. 

Geleceğini bildiğimiz felakete 'kader' diyemeyiz !

Yaşanan felakettin ardından yeniden toparlanmaya çalışan Malatya’da, bir yıl geçmesine rağmen acı tablo değişmedi. Depremlerin yıl dönümü olması nedeniyle açıklama yapan Deva Partisi Malatya İl Başkanı Sinan Akıncı, depremlerde yaşanan yıkımlara ‘kader’ deyip geçemeyeceklerini belirtti. Geleceği önceden bilinen  felakete hazırlık yapılmayıp, hayatını kaybedenlerin iyi gömüldüğünden bahsedilmesinin kader olamayacağına vurgu yapan Akıncı, şu ifadelere yer verdi: “Felaketin birinci yılı. Kalanlarımızın çözülmeyen sorunlarından ölenlerimize yeterince ağlayamadık! “Keşke ölseydim” diyen acı sitemler yükseliyor koca bir coğrafyadan. Felaketten sağ çıktığına sevinemiyor insanlar. Adeta yaşadığı için mahcup ölenlerden.

Geleceğini bildiğimiz felakete 'kader' diyemeyiz !

Vatandaşı olmaktan gurur duyduğumuz bu ülkenin vefasına da cefasına da razıyız aslında. Kaderimizmiş de diyebiliriz ama asla kader değil ve demiyoruz. Nasıl kader olsun ki? Oy uğruna çıkardığınız imar afları kader mi? Rant uğruna, bilim insanlarının “deprem bölgesi” dediği yere imar izinleri verip hunharca çok katlı bloklar yaptırmak kader olabilir mi? Yıllardır topladığınız “deprem vergilerini” yandaşlarınıza peşkeş çekmenize kader deyip susar mıyız? Geleceğini bildiğiniz felakete hiçbir hazırlığınızın olmaması o gün tek söyleyecek sözünüzün “ölülerimizi iyi gömdük!” te kalmasına kader dersek, kader utanır kader! Siz ise hala saltanatınız sürsün derdindesiniz. Öyle olmazsa tarifsiz acılar yaşayan o insanlara “bizim adayımıza oy vermezseniz yardım gelmez” tehditini yapamazsınız.

Geleceğini bildiğimiz felakete 'kader' diyemeyiz !

Alın işte Malatya! Hep sizden yana oldu çoğunluğuyla merkezinde yerelinde. Ne yaptınız Malatya’ya? Söyleyin ne yaptınız şu şehre? Devri iktidarınızda yani son yirmi yılda bu kent, bütün “gelişmişlik endekslerinde” hep geri gitti. Geri!Öyle bir bereketsizlik çöktü ki şehrin üzerine sayenizde, bakın büyük belediyelerinize başkan adaylarını bile bu şehirde bulunanlardan seçemediniz. Yazıklar olsun size! Büyük felakette hayatlarını kaybedenlerimize rahmet olsun. Yakınlarına büyük sabırlar dileriz. Yüce Rabbimiz böylesi acılardan korusun ülkemizi…”