Malatya'da pazarın ateşi düştü

6 Şubat depremlerinde büyük yıkımların yaşandığı Malatya'da semt pazarlarında meyve ve sebze fiyatları mevsim normallerinin altında seyrediyor. Hem esnaf hem de vatandaşlar fiyatların yaz aylarına göre düşük olmasından memnun. 

Malatya'da pazarın ateşi düştü

Asrın felaketini yaşayan Malatya’da yaklaşan kış öncesi turşu hazırlıkları devam ederken pazarda fiyatlar düşük seviyede seyrediyor.Yeşilyurt ilçesi Sıtmapınarı Mahallesinde her Perşembe kurulan pazarda tezgah açan İbrahim Adak, fiyatların yaz aylarına göre düşük olduğunu, daha da düşmesi gerektiğini belirtti. Adak, “Fiyatlar yaza göre çok düşük vatandaşta da düşük algısı var ama aslında fiyatlar yüksek seviyede. Üretim az tüketim fazla. Eğer bunlarda denge olsaydı fiyatlar daha düşük seviyede olurdu. Bak burada fıstık satıyorum geçen sene kilosu 50 liraydı pahalı diyordum. Şimdi 100 lira nasıl satayım. Kim alacak 100 liradan fıstığı. Malatya çarşısı bitmiş zaten biraz pazarda iş oluyor” şeklinde konuştu.

Fiyatlardan memnunuz

Pazarda alışveriş yapan vatandaşlardan Saadet Meral, fiyatlardan memnun olduklarını belirterek, “Yaz boyunca yüksek fiyatlarla alışveriş yaptık. Tam kışa girerken fiyatların bu kadar düşük seyretmesi herkesi mutlu ediyor. Domates, Patlıcan ve mandalina 5 liradan satılıyor. Kıvırcığı 10 liradan aldım. Yani yazın 300 liraya yapacağım alışveriş şu an 100 lira tutmadı” dedi.