En az 50 yıl şarj edilmeyecek! Telefonları şarj etmek tarih oluyor

Herkesin merakla beklediği haber geldi. Teknolojik aletlerin şarjlarının her gecen gün kullanılan uygulamalarla daha da ömrünün tükendiği aşamada ismen sürekli duyulan o firma telefon şarjlarıyla ilgili yeni gelişmeyi açıkladı. 

En az 50 yıl şarj edilmeyecek! Telefonları şarj etmek tarih oluyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Telefon teknolojisinde yeniliklerin ardı arkasının kesilmediği, sürekli yeniliklerle karşılaşıldığı bu dönemde Betavolt adındaki firma, çok farklı bir sistem deneyerek batarya ürettiğini açıkladı. Bataryanın en önemli özelliği ise nükleer enerji kullanılarak üretilmiş olması. Bataryanın en az 50 yıl kullanılabileceği iddia edilirken, telefon ve dronlar’da kullanılabilmesi planlanıyor. 

1900’lü yıllarda bir çok alanda kullanılan nükleer enerji bu kez de telefonlarda yerini almaya başlayacak. Çinli bir girişim ise akıllı telefonlarda kullanılacağını söylüyor. İddiaya göre, yeni gelen bu teknolojiyle birlikte telefonları şarj etmek artık tarih oluyor. 

Bu girişim, atom enerjisini küçültme çalışmalarıyla bilinen Pekin merkezli Betavolt. Şirket, devrim yaratma potansiyeline sahip bir batarya geliştirdiğini söylüyor.

En az 50 yıl şarj edilmeyecek!: Telefonları şarj etmek tarih oluyor

50 yıl şarj etmeden çalışabileceği söyleniyor

Betavolt’un iddiasına göre bu pil, 50 yıl şarj veya bakıma ihtiyaç duymadan çalışabiliyor. Bunu da 63 nükleer izotopu madenî para kadar küçük bir modüle yerleştirerek başardığını ekliyor. Açıklamaya göre nükleer pil, 15x15x5 milimetreküp boyutlarında, 3V voltajda 100 mikrowatt güç sağlıyor. Şirket, 2025’e kadar 1 watt kapasiteli bir batarya üretmeyi planladığını da ekliyor.

Şirketin amacı, bu nükleer pili seri üretime geçirerek telefon ve drone gibi cihazlarda kullanıma sunmak. Hatta hâlihazırda pilot testlerinin başladığı bile söyleniyor. Ancak çıkış tarihi konusunda bir bilgi verilmiyor.
Betavolt, nükleer pillerinin güvenilir olduğunu iddia etti.

En az 50 yıl şarj edilmeyecek!: Telefonları şarj etmek tarih oluyor

Tabii ki radyoaktif maddelerin kullanımının büyük endişeleri beraberinde getirmesi, insanların bu bataryaları ceplerine sokmak istememesine neden olabilir. Betavolt, pilin çok katlı tasarımının alev almayı ve patlamayı önlediğini söylüyor. Ayrıca -60 ve 120 dereceye kadar dayanabildiği de öne sürülüyor.  Güvenlik konusunda “Betavolt’un atom enerjisi pili kesinlikle güvenlidir. Dışsal radyasyon içermez ve insan vücudundaki kalp pili, yapay kalp gibi tıbbi cihazlarla kullanıma uygundur.” ifadeleri de var.

Ancak bu açıklama tüm endişeleri ortadan kaldırmıyor. Nükleer piller, yıllarca sürebilen uzun ömürleriyle bilinseler de güvenlik ve çevre konusunda soru işaretleri doğuruyor. Yani bu tarz milyonlarca insanın cebine girebilecek bir ürün çıkartmak büyük ihtimalle düzenleyicilerden baskı yiyecektir. Şirket, bununla ilgili “atomik enerji pillerinin çevre dostu” olduğunu söylerken 63 izotopun bozulma süresinden sonra radyoaktif olmayan ve çevreye tehlike teşkil etmeyen bir hâl aldığını aktarıyor.