Yerinde dönüşüm neden yavaş ilerliyor?

AK Parti Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. İlhan Geçit, 'Yerinde dönüşümü hızlandırabilirdik ama ne yazık ki belediyeler arasında bir uyumsuzluk söz konusu. Bugün Bostanbaşı ve Yakınca'nın bitmiş olması gerekiyordu 'dedi.

Yerinde dönüşüm neden yavaş ilerliyor?

31 Mart seçimlerine sayıl günler kala çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren AK Parti Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. İlhan Geçit, AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi Eyüp Gönültaş, AK Parti Yeşilyurt İlçe Başkanı Ramazan Yaylacı ve teşkilat üyeleriyle birlikte Çukurdere Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi. Hizmet konusunda derslerine iyi çalıştıklarını vurgulayan İlhan Geçit, “6 Şubat depremine ilişkin Malatya’daki tüm olumsuz sonuçları 2 yılda ortadan kaldıracağız. Bu iddialı bir söz ve biz bu sözü tutacağız” dedi.

Yerinde dönüşüm neden yavaş ilerliyor?

Kura çekimlerinde çok az konut teslim edildiği yönünde algıların olduğunu belirten Geçit, Malatya’da yerinde dönüşümle yapılacak konutların daha fazla olduğunu söyledi.

Yerinde dönüşüm neden yavaş ilerliyor?

Yerinde dönüşüm konusunda belediyelerin uyumsuzluğundan kaynaklanan gecikmeler yaşandığını kaydeden Geçit, şu ifadeleri kullandı:“Cumhurbaşkanımız geldiğinde, Çevre ve Şehircilik Bakanımız geldiğinde, Emlak Konut Genel Müdürü ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın üst düzey bürokratları ile yapılan görüşmeler, AFAD yetkilileri ile yapılan görüşmelerde dedik ki 2 yılda 6 Şubat depremine ilişkin tüm olumsuz sonuçları ortadan kaldıracağız. Bu iddialı bir söz ve bu sözü Cumhur İttifakı adayları olarak gerçekleştireceğiz. Bakırcılar Çarşısı, Kasap Pazarı ve Akpınar çarşısı 1 yıl içinde hizmete girecek. 1 yılda 55 bin konut teslim edilecek. Malatya’da konut sayısı diğer illere göre az teslim edildi şeklinde bir eleştiri geliyor. Diğer illere göre Malatya’da yerinde dönüşüm talebi çok fazla. Böyle olunca sanki Malatya’da az konut yapılmış gibi gösteriyor. Bu doğru değil. Evet, yerinde dönüşümü hızlandırabilirdik ama ne yazık ki belediyeler arasında bir uyumsuzluk söz konusu. Bugün Bostanbaşı ve Yakınca’nın bitmiş olması gerekiyordu. İnşallah bizler bu konuları hızlandıracağız. Yolun altı ve üstü arasındaki gelişmişlik farkı çok önemli. Bizler ilçemizin her mahallesine eşit hizmet götürmeye söz verdik ve bu sözümüzü de tutacağız. Allah’ın izniyle yapacağımız hizmetler ile üç yıl sonra bambaşka bir Kiltepe göreceksiniz” dedi.

Yerinde dönüşüm neden yavaş ilerliyor?

“Vatandaşlarımızın güveni tam”

AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak ise TOKİ tarafından yapımı devam eden konutların kısa süre içerisinde tamamlanacağını belirtti. Cumhur İttifakı olarak Yeşilyurt adayı Prof. Dr. İlhan Geçit’in bu süreçte işinin ehli olarak hizmet edeceğini kaydeden Ölmeztoprak, “Belediyecilik çok farklı bir şey. Eşit hizmet belediyecilikte önemlidir. Ehliyet ve liyakat çerçevesinde İlhan Geçit hocamız Yeşilyurt’a hizmet edecektir. İlhan hocamıza vatandaşlarımızın güveni tam. Bugün ki kalabalık bizlere bunu gösteriyor. Hocamızın göreve gelmesiyle Fahri Kayahan hangi hizmeti alıyorsa, Çukurdere mahallesi de o hizmetle buluşacaktır. Bundan şüpheniz olmasın. Deprem konutlarımızda hızlıca yükseliyor ve vatandaşlarımızın en kısa süre içerisinde güvenli konutlarına yerleştireceğiz. Bize inanın ve güvenin” şeklinde konuştu.

Yerinde dönüşüm neden yavaş ilerliyor?