Türkiye'de suç oranı açıklandı! Peki Malatya'da hangi suçlar ön plana çıktı? Bakın kaçıncı sıradayız…

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan rapora göre Adıyaman, Şırnak, Bitlis, Siirt, Bayburt, Muş, Erzincan, Hakkari, Mardin ve Erzurum suç oranı en düşük iller olarak sıralandı. Malatya'da ise 2020 yılında işlenen bin 988 suçla Türkiye'de en çok suç işlenen 24. İl oldu.

Türkiye'de suç oranı açıklandı! Peki Malatya'da hangi suçlar ön plana çıktı? Bakın kaçıncı sıradayız…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), belirli aralıklarla ikametgah ve suç türüne de göre ceza infaz kurumuna giren hükümlerle ilgili veri paylaşımı yapıyor. TÜİK'in 2011 ve 2020 yılları arasında yaptığı yeni raporda ise "Daimi İkametgah ve Suç Türüne Göre Ceza İnfaz Kurumuna Giren Hükümlüler" verileri açıklandı. TÜİK tarafından hazırlanan rapora göre; Adıyaman, Şırnak, Bitlis, Siirt, Bayburt, Muş, Erzincan, Hakkari, Mardin ve Erzurum suç oranı en düşük iller olarak sıralanırken, Malatya ise Doğu Anadolu Bölgesi’nde Van’dan sonra en fazla suç işlenen il oldu. Malatya’da 2019 yılında 1746 olan suç oranı 2020’de yaklaşık yüzde 10 artarak 1988 oldu. Bu suçların 1930 tanesi erkekler tarafından işlenirken, 58 tanesi kadınlar tarafından işlendi.

Hangi tür suçlar ele alındı?

İşlenen suç türlerine göre sıralama yapıldı. İşte o suç türleri: Öldürme, yaralama, cinsel suçlar, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, hakaret, hırsızlık, yağma, dolandırıcılık, uyuşturucu, sahtecilik, kötü muamele, zimmet, rüşvete, kaçakçılık, trafik suçları, orman suçları, ateşli silahlar ve bıçaklar ile ilgili suçlar, icra iflas kanununa muhalefet, askeri ceza kanununa muhalefet, tehdit, mala zarar verme, görevi yaptırmamak için direnme, ailenin korunması tedbirine aykırılık, diğer suçlar, bilinmeyen.

Yaralama en fazla işlenen suç oldu

Malatya’da işlenen suç oranları sırasıyla şöyle: Öldürme suçu 41 olarak verildi. Bu suçun tamamını erkeklerin işlediği belirtildi. Yaralama: 355 erkek, 10 kadın. Cinsel suçlar: 26 erkek. Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma:50 erkek, 3 kadın. Hakaret:35 erkek, 1 kadın. Hırsızlık: 236 erkek, 1 kadın. Yağma: 65 erkek, 4 kadın. Dolandırıcılık: 51 erkek, 1 kadın. Uyuşturucu ticareti: 83 erkek, 2 kadın. Uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alma: 90 erkek. Sahtecilik:34 erkek, 3 kadın. Kötü muamele: 1 erkek. Zimmet: 3 erkek. Rüşvet: 1 erkek. Kaçakçılık:17 erkek, 1 kadın. Trafik suçları:105 erkek. Orman suçları: 3 erkek. Ateşli silahlar ve bıçaklar ile ilgili suçlar: 121 erkek, 2 kadın. İcra iflas kanununa muhalefet: 58 erkek, 1 kadın. Askeri ceza kanununa muhalefet:41 erkek. Tehdit: 55 erkek. Mala zarar verme:9 erkek 1 kadın. Görevi yaptırmamak için direnme: 26 erkek. Ailenin korunması tedbirine aykırılık: 106 erkek.3 kadın. Diğer suçlar: 317 erkek 14 kadın. Bilinmeyen:1 erkek.