Malatyalı öğrenciler Avrupa'yı keşfettiler

Malatya Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, Erasmus+ projesi kapsamında Hırvatistan ve Romanya'da kültürel miras gezilerine katıldı.

Malatyalı öğrenciler Avrupa'yı keşfettiler

Malatya Bilim ve Sanat Merkezi, Erasmus+ KA210 Kültürel Mirasın Dijitalleştirilmesi adlı projesi kapsamında 3. Kısa Dönemli Ortak Personel Eğitimi ve Ulusötesi Toplantısı'na Riyeka, Hırvatistan'da katıldı. Projenin amacı, öğrencilerin kendi ve farklı ülkelerin somut ve soyut kültürel mirasları hakkında bilgi edinmeleri ve bu bilgilerin çeşitli dijital araçlarla sanal kültürel miras platformlarına aktarılmasıdır. Proje kapsamında Malatya Bilim ve Sanat Merkezi'nden 4 öğrenci ve iki öğretmen, Hırvatistan'daki hareketliliğe katıldı. Ev sahibi okul katılımcılara Hırvat okul sistemi hakkında bilgi verdi. Öğrenciler karma gruplar halinde İngilizce dersine katıldılar. Sonrasında tüm gruplar kendi ülkelerindeki ünlü kişiler, şehirler ve ülkenin turistik yerleri hakkında sunumlar yaptılar. Sunumlarda verilen bilgiler kullanılarak kahoot oyunları hazırlandı.

Malatyalı öğrenciler Avrupa'yı keşfettiler

Eski mektupları inceleme şansı buldular

Hareketliliğin ikinci günü ise tarihi Frankopani ailesi temalı bir gezi düzenlendi. Öğrenciler ve öğretmenler ilk olarak Kraljevica'daki Frankopan ailesine ait kaleyi ziyaret ettiler. Bu ailenin tarihi ve Hırvat halkı için önemi hakkında bilgi edinildi, müze bölümü gezildi, Frankopan ailesiyle ilgili animasyonlu bir belgesel film izlendi. "Bana Bir Hikaye Anlat" adlı atölye çalışması yapıldı. Karışık gruplara ayrılan öğrenciler cümlelerinin yeri değiştirilmiş olan bir mektubun cümlelerini sıraya koydular. O döneme ait olan harfler modern dile uyarlandı böylece öğrenciler Frankopan ailesine ait eski mektupları inceleme şansı buldular.