Maaş bordrolarını yaktılar

Memur maaşına yapılan zammı protesto eden Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri maaş bordrolarını yaktılar. KESK adına bir açıklama yapan Emel Karakuş, 'Kamu emekçilerine 2021 yılı için yüzde 3 +3 maaş artışı dayatılan 'Toplu Sözleşme' derhal yenilenmeli, satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak ek zam yapılmalıdır' dedi.

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Maaş bordrolarını yaktılar

KESK Malatya Şubesi memur ve emeklilere yapılan zammı protesto etmek amacıyla Merkez PTT önünde bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. Basın açıklaması sonrasında katılımcılar maaş bordrolarını yaktı.

TÜİK rakamları gerçeği yansıtmıyor

KESK adına bir açıklama yapan Emel Karakuş, TÜİK rakamlarının gerçek rakamları yansıtmadığına dikkat çekerek; "Her gün gözümüzü iğneden ipliğe gelen zamlarla açıyor, derinleşen kriz ve pandemi nedeniyle nefes almanın bile zorlaştığı bir dönemden geçiyoruz. Siyasal iktidar halkın, emekçilerin yaşadığı dertleri, sıkıntıları çözmek yerine attığı her adımda sorunlar yumağını büyütüyor.Acı reçete yine emekçilerin, yoksullaştırılan halkın payına düşüyor. Milyonlarca kamu emekçisi, işçi, emekli çarşıda pazarda yaşanan gerçek enflasyonu TÜİK’in perdeleyen rakamlarıyla, sahte verilerle açlığa mahkûm edilmek isteniyor. Açlık sınırının 2 bin 600, yoksulluk sınırının 8 bin 600 TL’yi aştığı bugünün koşullarında sıra emekçilere gelince “kaynak yok” diyorlar. İşsizler ordusuna her gün yeni on binler katılırken eş, dost, akrabalarını işe yerleştirmede adeta birbirleriyle yarışıyorlar. Son bir yıl içinde doğalgaza yüzde 32, elektriğe yüzde 31, baklagillere yüzde 60, peynire yüzde 27, yumurtaya yüzde 80, ayçiçeği yağına yüzde 50, köprü ve otoyol geçiş ücretlerine yüzde 26 zam yapıldı" diye konuştu.  

Ek zam istiyoruz

Karakuş, siyasal iktidarın memur kolları gibi faaliyet gösteren sözde konfederasyon ve bağlı sendikaların her defasında sahte enflasyon rakamlarının altına imza attıkları, kamu emekçilerinin hiçbir temel sorununu çözmedikleri mutabakatları “tarihi başarı” olarak yutturmaya çalıştıklarını söyledi. Kamu emekçilerini hayat pahalılığına, adaletsiz vergi sistemine, yoksulluk, yolsuzluk ve israf düzenine karşı aşağıdaki asgari taleplerimiz etrafında örgütlenmeye ve mücadeleye çağırıyoruz: Çoktan hükmünü yitiren, kamu emekçilerine 2021 yılı için yüzde 3 +yüzde 3 maaş artışı dayatılan “Toplu Sözleşme” derhal yenilenmeli, yeni toplu sözleşme yapılıncaya dek yaşanan gerçek enflasyon, satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak ek zam yapılmalıdır. Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır. Birinci vergi dilimi yüzde 15 ten yüzde 10’a düşürülerek, yoksulluk sınırına kadar olan maaşlardan yapılan kesinti birinci vergi diliminde sabitlenmelidir. Emekçilerin sağlık, eğitim, gıda, barınma, giyim, elektrik, ısınma giderleri için ödediği vergiler gelir vergisi matrahından mahsup edilmelidir. Yoksulluk sınırı altında geliri olan hanelerin elektrik, doğalgaz, su, internet giderleri pandemi tehdidi tamamen ortadan kalkıncaya kadar Hazineden karşılanmalıdır Bebek maması, bebek bezi ve ekmek, süt ürünleri, elektrik, doğalgaz, su başta olmak üzere temel tüketim maddelerinde KDV sıfırlanmalıdır" şeklinde konuştu. 

Yorumlar 1
orhan ince 16 Ocak 2021 14:34

emekli maaşına ortalama gelen zaammm150ile 200 tl arası bunu yapanlar alsın bunu harca harca kullansın pıyasaya zam yapmasınlar emekli maaşlarınada pandemiden dolayı her kez perişan zaten peki milletveki ile başkan ve emklilere gelen zam oaranı ne .yüzde 25 yani tl ile söylemek gerekirse 5 bin tl ile 10 bin tl arası zam maaşlara ondan sonra kalkıp vekiller büyüyoruz vs. evet sizlere gelen zamla sizler büyüyorsunuz.

Bakmadan Geçme