Kayısı 'okullu' oldu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü'nce organize edilen, 'Kayısı Yetiştiriciliği Dalı Program Hazırlama Çalıştayının sonuç bildirgesi açıklandı. Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Hatice Özdemir, kayısı yetiştiriciliği müfredata girdiğini belirterek, 'Kayısı ile ilgili 4 ders tanımlandı. Mesleki Eğitim merkezlerimizde bundan sonra kayısı bir meslek haline gelecek' dedi.

Kayısı 'okullu' oldu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü'nce organize edilen, 'Kayısı Yetiştiriciliği Dalı Program Hazırlama Çalıştay’ının sonuç bildirgesi açıklandı. Kayısının ders müfredatına girmesiyle birlikte yıllardan beri süregelen atalardan öğrenilen doğal kayısı üretimi artık ders kitaplarında anlatılacak. Sonuç bildirgesine göre, Kayısı Yetiştiriciliği dalında;  Kayısı fidan üretiminden meyvelerde budama ve terbiye, kayısı yetiştirme, kayısıyı muhafaza, işleme ve pazarlamasına kadar olan müfredat programı kabul edildi ve mesleki eğitim merkezlerinde 4 ders olarak tanımlandı. 

Kayısı artık bir meslek olacak

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Sektör, Sivil Toplum Kuruluşları ve Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talepleri üzerine Mesleki Eğitim Merkezlerinde uygulanmak üzere Tarım alanı altında Kayısı Yetiştiriciliği dalı öğretim programı hazırlama çalışması 02-05 / 08 / 2022 tarihleri arasında Malatya Öğretmenevi gerçekleştirildi. Çalıştayın sonucu Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Hatice Özdemir tarafından açıklandı. Özdemir, 4 günlük çalışma sonucunda kayısı yetiştiriciliğinin müfredata girdiğini söyledi. Kayısının artık bir meslek olacağını ifade eden Özdemir, “Kayısı ile ilgili 4 ders tanımlandı. Mesleki Eğitim merkezlerimizde bundan sonra kayısının bir meslek haline gelecek. İsterseniz mezun olmuş, isterseniz 30 yaşında olun, eğer kayısıda ben de varım diyorsanız ve ben bu işi meslek edinmek istiyorum diyorsanız inşallah kısa bir süre sonra mesleki eğitim merkezlerinde kayısımızın tamamen daha resmi, daha kaliteli daha profesyonel üretimi konusunda inşallah meslek edindirme çalışmalarımız başlayacaktır. Burada bulunan sayın başkanımıza hocalarımıza,  bakanlıktan gelen uzman arkadaşlarımıza, okul müdürlerimize, programda emeği geçen hocalarımıza herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah hayırlara vesile olsun” dedi. 

Herkes bu müfredattan yaralanacak 

Gazetecilerin ‘müfredat ile ilgili alt yapı var mı? Sorusunu da yanıtlayan Özdemir; “Şu anda ki Mesleki Eğitim Merkezlerinde bu konuda eğitim alanlara diplomalar da verebiliyoruz. Çocuklar isterlerse üniversite sınavlarına da girerler. Herhangi bir engel yok. Altyapı dediğimizde de zaten hazırız. Altyapı için program yazılması gerekiyordu. Malatya’nın her yeri bizim için bir altyapı. Mesleki Eğitim Merkezlerinde zaten çocuklar 2 saat ders için kuruma gelecekler. Onun dışında gerek fabrikada, gerek tarlada olmak üzere sahada olacaklar. Çünkü kayısının meslek edinmesiyle ilgili süreç fidanından başlıyor. Fidan dikiminden, budamasından başlıyor. Gidip sadece kayısıyı dalından toplayıp da fabrikasyon kısmına gelmeden daha temelden başlıyoruz. Fidanlıktan, ekip, biçip, toplanıp tamamen sahaya sürülme aşamasından başlıyor. Dolayısıyla 4 ana dal üzerinden konuyu daha da farklılaştıracağız. Zeminimiz zaten hazır. Çünkü Malatya’nın her yeri bizim için bir altyapıdır. İsteyen herkes bu müfredattan yaralanacak, ama kayısı Malatya’ya özel olduğu için öncelikle tabii ki bu proje bizimdir. İsteyen herkes kullanabilir” dedi. 

Müfredatın detayları

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen bilgilendirmede ise müfredat detayları ile ilgili şu veriler paylaşıldı; “Kayısı Yetiştiriciliği dalında;  Kayısı fidan üretiminden meyvelerde budama ve terbiye, kayısı yetiştirme, kayısıyı muhafaza, işleme ve pazarlamasına kadar müfredat programı hazırlanmıştır. Yapılan çalışma sonrasında mesleki eğitim merkezlerinde uygulanmak üzere taslak olarak Mesleki Eğitim Merkezi Tarım Alanı Kayısı Yetiştiriciliği Dalı Öğretim Programı ile lise ve üstü mezunlar için kısa sürede meslek edinmelerine yönelik Mesleki Eğitim Merkezi Tarım alanı Kayısı Yetiştiriciliği Telafi Öğretim Programı hazırlama çalışması gerçekleştirilmiştir.  Mesleki Eğitim Merkezi Tarım Alanı Kayısı Yetiştiriciliği Dalı Öğretim Programının uygulanması ile sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli meslek elemanın karşılanması, kayısı yetiştiriciliğinin eğitimli ve bilinçli kişiler tarafından yapılması amaçlanmıştır. Böylece; yaklaşık %90 oranında ihraç edilen bir ürün olan kayısının ihracatında karşılaşılan sorunların (kükürt rezidü (kalıntı), zararlı, hastalık vb.) ortadan kaldırılması, kayısıda kalite ve verim artışı sağlanması ile pazara kaliteli ürün sunmak mümkün hale gelebilecektir.”

Nevzat Kanar
Yorumlar 1
Kayısıyı,elmayı,vişneyi ,kirazı...her birini ders olarak okutmak yada müfradata sokmak,niçindir evela bunu bilmek lazım.ikincici kayısıyı ders olarak okutmak bir hoşnutluktur.kayısı üzerine özel bir ar_ge gereklidir.burada elde edilen faydalı bilgiler ol 06 Ağustos 2022 01:36

Faydalı diye düşünüyorum

Bakmadan Geçme