İletişim ve tasarım festivalinde bakın hangi lezzetler tanıtıldı!

Alanya Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen İletişim ve Tasarım Festivali'nde öğrenciler Alanya mutfağında özel bir yeri olan S pasta yapımı ile ilgili bir çalışmaya katıldı.

İletişim ve tasarım festivalinde bakın hangi lezzetler tanıtıldı!

Alanya Kaleiçi bölgesinde bulunan Alanya Belediyesi’ne ait Alanya Mutfak Mirası Merkezi’nde gerçekleşen etkinlikte, öğrenciler bölgenin tarihi ve mutfak kültürü ile ilgili bilgiler aldı. Prof. Dr. Y. Birol Saygı, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Durdu Öner, İletişim ve Tasarım Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Evrim Nacar, Öğretim Görevlisi Miray Ürkmezer ve Alanya Üniversitesi İletişim ve Tasarımı Bölümü öğrencilerinden oluşan bir gruba, yöresel lezzet S pasta yapımı öğretildi. S pastanın hikayesi ve yapım aşamaları ayrıntılı bir şekilde anlatıldı. S pasta, uzaklarda olan yöre insanına Alanya’yı hatırlatan bir lezzet olarak biliniyor. Yöresel kurabiye, dalgalı denizlerin kıvrımını yansıtan şekliyle Akdeniz’i sembolize ediyor.

Alanya’nın mutfak kültürü tanıtıldı

Alanya mutfağını ve yemeklerini tanıtmak için gerçekleştirilen gastronomi etkinliği hakkında, Öğretim Görevlisi Miray Ürkmezer bilgiler verdi. Alanya Belediyesi’ne sundukları katkıdan dolayı teşekkür eden Ürkmezer, “Bu çalışma ile öğrencilerimizi tarihi bir Alanya evinde ağırlayan mutfak kültürü hakkında bilgi veren Alanya Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz. Bu çalışmada amacımız sadece somut olan hatırılar ve hatıralıklar değil öğrencilerimizin hatıralarına bu lezzet, bu koku ve bu güzel günle yer etmek istedik. Öğrencilerimiz ürünün tanıtımı için bilgi aldılar, çekimler yaptılar akademik olarak derslerde öğrendikleri tanıtım, tasarım, haber yazma, görsel ve yazılı veri toplama, röportaj yapma gibi alanlardaki bilgilerini Alanya ile özleşmiş olan bu ürün özelinde gösterme şansına sahip oldular. Deneyimlerinin onlarda ve çevrelerinde bıraktıkları etkilerin kültürümüzün tanıtımına etki edeceğini umuyor, daha sonraki çalışmalarda değerlerimizi öğrencilerimizle paylaşmayı sürdürmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Alanya’nın zengin yemek kültürü var

Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sevda Çapa, Alanya Belediyesi olarak kültürel değerlerin yaşatılması ve aktarılması hususunu çok önemsediklerini, yemeğin de kültürün vazgeçilmez bir parçası olduğunu söyledi. Alanya’nın yemek kültürü hakkında görüşlerini dile getiren Çapa, bu kültürün öğrencilere aktarılmasının önemine vurgu yaptı. Alanya Üniversitesi öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği etkinlik, ikramlarla son buldu.