Çevre yolunun açılış tarihi belli oldu

Ak Parti Malatya Milletvekili Abdurahman Babacan, Kuzey Çevre Yoluyla ilgili son bilgileri açıkladı. Babacan, toplam uzunluğunun 53,5 kilometre olan projenin ağustos ayı itibariyle 2'nci etabının açılacağını söyledi.

Çevre yolunun açılış tarihi belli oldu

2017 yılında yapımına başlanan Malatya’dan Karadeniz, Akdeniz ve Doğu Anadolu'ya seyahat edeceklerin transit güzergahı olan 53,5 kilometre uzunluğundaki Malatya Kuzey Çevreyolu'nun 26,5 kilometreden oluşan 1'inci etap Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’dan video konferans ile katıldığı tören ile 2022 yılında hizmete açılmıştı. Çalışmaların sürdüğü 2'nci etapla ve proje geneliyle ilgili detayları AK Parti Malatya Milletvekili Abdurahman Babacan paylaştı. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Babacan, ağustos ayı itibariyle Kuzey Çevre Yolunun 2'nci etabının hizmete gireceğini duyurdu.Çevre yolunun açılış tarihi belli olduBabacan'ın paylaşımı;

"Malatya Kuzey Çevre Yolu hakkında bilgilendirme… 

Ulaştırma Bakanımız Abdülkadir Uraloğlu, Karayolları Genel Müdürümüz ve Karayolları Bölge Müdürümüz ile görüştüm. Buna göre; Malatya Kuzey Çevre Yolu projesi 44,8 km’si ana yol, 8,7 km’si bağlantı yolu olmak üzere toplamda 53,5 km'lik bir proje. 

Ocak 2024'te devir gerçekleşti ve proje Yüngül İnşaat tarafından üstlenildi. Yaklaşık 20 gün önce de Yüngül İnşaat tarafından gerekli makine tedariği sağlanarak altyapı çalışmalarına başlandı. 

Projenin 1. Etabı daha önce açılışı yapılan 26,1 km’lik kesimdir. Ağustos ayı itibariyle de 12,1 km'lik 2. Etap bitirilecek, böylece toplamda Battalgazi’ye kadar 38,2 km’lik kesim trafiğe açılmış olacak. 

Bu 2. Etap dediğimiz, Sivas kavşağından Battalgazi kavşağına olan kesintisiz güzergahı ifade ediyor. Ve sadece bu 2. Etap için ayrılan bütçe 550 milyon TL. Ki bu, bölgedeki bütün şehirler arasında ayrılan en büyük bütçe. 

Yani; Ağustos ayı itibariyle toplamda 38,2 km'lik hat açılmış olacak. Kalan 15,3 km'lik kısım için ise bu yıl içerisinde ikmal ihalesine çıkılacak ve toplamda 53,5 km olan projenin tamamı 2025 sonuna doğru bitirilmiş olacak.

Projenin toplam bütçesi 3 milyar TL. Süreç içerisinde takip etmeyi sürdüreceğiz..."