Bayram ikramiyelerine zam yolda

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, katıldığı bir televizyon kanalında soruları yanıtladı. Emekliye bayram ikramiyesinde artış olacağını açıklayan Işıkhan, 'Emeklilerimizin refahını artırmak için projelerimizi sürdüreceğiz' dedi. 

Bayram ikramiyelerine zam yolda

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, katıldığı NTV özel yayınında deprem bölgesinde bir yıllık süreçte yaşananlar ile emekliler ve çalışma hayatının gündemine ilişkin soruları yanıtladı. Emeklilerin bayram ikramiyesi zam talepleri hakkında konuşan Bakan Işıkhan, "Emeklilerin bayram ikramiyesinin artırılması talebi var, bu adımlara atmaya hazırız" dedi.

Deprem bölgesinde ödenekler ve sağlık hizmetlerinin sunumunu aksatmadıklarını kaydeden Işıkhan, ekonominin tekrar canlandırılmasına önem verdiklerini ifade etti.

Bayram ikramiyelerine zam yolda

Bakan Işıkhan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Deprem bölgesinde ödenekler ve sağlık hizmetlerini aksatmadı. İstihdam sayımızı tekrar 914 bin seviyesine getirdik. Deprem bölgesindeki illerimize 13 milyar 749 milyon TL ödenek tahsis ettik. 110 bin vatandaşımıza 990 milyon lira ödeme yapıldı.

Prim tahsilatı önemli bir noktada duruyor. Ancak bizim kaybettiğimiz insanlar. Bu insanları geri döndüremiyoruz. Prim tahsilatı elbette önemli ama ekonominin bütün boyutlarının tekrar canlandırılmasına önem verdik.

Emekliye Bayram İkramiyesi

İki bayram için. Bu kapsamda bugüne kadar toplamda 166 milyar 200 milyon lira bayram ikramiyesi olarak emeklilerimize ödeme gerçekleştirdik. Tabi ki her alanda olduğu gibi emeklilerimizin talep ve ihtiyaçlarını önceliklendiriyoruz. Emeklilerimize 5 bin lira bir seferlik 5 bin lira destek verdik. Bir ödeme gerçekleştirdik. Emeklilerimiz müsterih olsun. Cumhurbaşkanımız da bizler de her zaman emeklilerimizin yanında olduk. Biz de Cumhurbaşkanımız Sayın Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek'le görüşeceğiz. Ve gerekli değerlendirmeleri yaparak Cumhurbaşkanımızın takdirine sunup ondan sonra da talimatları doğrultusunda da gerekli çalışmaları ve adımları atarız. Bu noktada ifade etmek isterim sizlere.

Bayram ikramiyelerine zam yolda

Emeklilere Fark Ödemesi

Ocak ayından itibaren aylıkları eşitledik. Dün SSK'lı 10 milyon 798 bin 98 emeklimize, bugün ise Bağ-Kurlu 2 milyon 861 bin 770 emeklimize fark tutarlarını yatıracağız. 13 milyon 660 bin 868 kişiye 15 milyar 845 milyon 280 bin 523 lira fark ödemesi yapacağız.

Emekli Sayısında Son Durum

EYT kapsamındaki düzenlemeden faydalanan kişi sayısı yaklaşık 2 milyon. 950 bin EYT emeklisi vatandaş tekrar çalışma hayatına döndü. EYT'de süreç devam ediyor. 2024 yılının sonunda emekli sayısının 16 milyon 400 olacağını tahmin ediyoruz.

Emeklilerin Refah Seviyesi Artırılacak

Emekliler yılı kapsamında faaliyetler çeşitlenerek artacak.  Emeklilerimizin refahını etkileyen unsurları gidereceğiz. Emeklilerimize birçok hizmette ayrıcalık vereceğiz. 

Ev Kadınlarına Prim Desteği

Ev kadınlarına prim desteği seçim vaatleri arasında yer alıyordu, biz bunu yerine getireceğiz. Çalışmalarımızı başlattık, ekiplerimiz çalışıyor. (BAĞ-KUR prim düzenlemesi) Orta vadeli dönemde gündeme getireceğiz.