Başkan Gürkan, Büyükşehir'in borcunu açıkladı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Mart ayı meclis toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantı'da konuşan Gürkan, Malatya Büyükşehir Belediyesini 8 milyar TL borç ve 9 milyar TL alacakla bıraktıklarını söyledi.

Başkan Gürkan, Büyükşehir'in borcunu açıkladı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Mart ayı meclis toplantısı, Büyükşehir Belediye Meclis Salonu’nda; Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan başkanlığında gerçekleştirildi.  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantı gündeme dair açıklamalarda bulunan Gürkan, Malatya Büyükşehir Belediyesini 8 milyar TL borç ve 9 milyar TL alacakla bıraktıklarını söyledi.

8 Milyar borcumuz var

Belediyenin mevcut borcuna değinen Gürkan, "Bizim içimiz ne ise dışımız odur, biz hiç bagajımızda bir şey taşımadık, zihnimizin arkasında bir şey taşımadık. Bugüne ne söylersem, yarın ne söylersem o bir günde aynısını söylemişizdir. 8 milyar borcumuz var ama 9 milyar da alacağımız var. Şahsiyetlere borcumuz yok, bunların hepsi devlet bankasına ait. Malatya Büyükşehir Belediyesinin zamlara rağmen personel giderinin bütçeye oranı yüzde 18’dir. Türkiye'de yüzde 30’dan aşağı olan hiçbir belediye görmedim” şeklinde konuştu.Başkan Gürkan, Büyükşehir'in borcunu açıkladı

Malatya'ya hizmetler getirdi 

Gürkan’ın konuşmasının ardından söz alan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “5 yıllık süreci anlımızın akıyla atlattık ve duru bir şekilde görevimizi teslim edeceğiz. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Başkanımız Selahattin Gürkan, Meclis’i en güzel şekilde çalıştırıp, Malatya’ya faydalı olma noktasında güzel çalışmalar yaptı. Meclisi’miz de bu çalışmalar için güzel çalışmalar sarf etti. Yıllara sarih olan Malatya’ya hizmetler getirdi. Tabii bu süreçte Elazığ depremi, 2 yıla yakın bir süre pandemi ve 2023 yılında büyük bir afet yaşamamız rağmen Malatya’ya güzel hizmetler kazandırmış olduk. Başta şahsınız olmak üzere emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Şahsı menfaatlerimizi devletim ali menfaatlerinin önünde hiçbir zaman tutmadık. Yapmış olduğumuz çalışmalar ortadadır” diye konuştu. 

Ortak paydamız Malatya

Geçmiş dönem çalışmalara değinen CHP Meclis Üyesi Günnur Tabel ise, “Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ilk günden bu yana bizi hiç dışlamadınız. ‘Muhalefettir, bu ne anlar’ demediniz. Bizleri bütün komisyonlara aldınız. Sizin bu tavrınız tutumunuz bütün Meclis Üyesi arkadaşlarımıza ve çalışan tüm personellere de yansıdı. Biz burada yürütülen tüm çalışmaları güzellikle hallettik. Çünkü bizim ortak paydamız Malatya. Malatya’ya yaptığınız hizmetler adına sizlere çok teşekkür ederiz” dedi. Başkan Gürkan, Büyükşehir'in borcunu açıkladı

Pütürgeliler adına teşekkür ederim

AK Parti Pütürge Meclis Üyesi Hasan Karakaş Büyükşehir Belediye Meclisi’nin örnek bir meclis olduğunu ifade ederek, “Bir dönemin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu Meclis Malatya’da tarih yazdı. İktidarı ve muhalefetiyle örnek bir Meclis oldu. Meclis’imizin başkanı Büyükşehir Belediye Başkanımız kıymetli Selahattin Gürkan olarak Malatya’mıza bugüne kadar yapmış olduğunuz hizmetlerden dolayı Pütürgeli hemşerilerim adına teşekkür ediyorum. Rabbim yolunuzu, bahtınızı açık eylesin” açıklamalarında bulundu. 

Çok ciddi hizmetler yaptık

Doğanşehir Belediye Başkanı Durali Zelyurt da çok ciddi hizmetlere imza atıldığını söyleyerek, “Rahmetli Vahap Küçük Başkanımız sizleri çok severdi. Bizlerde sizleri çok seviyoruz. Bu süreç içerisinde çalışmalarımız oldukça adil, tarafsız bir şekilde oldu. İlçemize yapmış olduğunuz hizmetler; yolları, kanalizasyonları, arıtma tesisleri, sosyal tesisleri, spor kompleksleriyle takdire şayandır. Çok ciddi hizmetlere imza attınız. Bu çalışmalarımızı Meclis’imizle ve şahsınızla birlikte yaptık. Yapılan çalışmalardan ötürü şahsınıza ve emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim” şeklinde konuştu. 

Ayrımcı bir tutum olmadı

Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan ise, “Sizlerle hem Battalgazi Belediye Başkanlığı hem de Büyükşehir Belediye Başkanlığı olmak üzere toplamda 10 yıl boyunca beraber çalıştık. Her başlangıcın bir sonu vardır. Sonuçta önemli olan ayrılırken onurla ve gururla ayrılmaktır. Siz bunu başardınız. Bundan daha da önemlisi ayrımcı bir tutum içerisinde olmadınız. Bu nedenle sizlere teşekkür ederim. Yolunuz açık olsun” dedi.