Türkiye'nin en zengini Malatyalı

Ekonomist Dergisi'nin yayınladığı Türkiye'nin 'En Zengin 100' kişi listesinde Malatyalı Erman Ilıcak 2,4 milyar dolar servetle sekizinci sırada yer aldı. 

Türkiye'nin en zengini Malatyalı

Ekonomist dergisinin 2023 verilerine göre hazırladığı Türkiye'nin en zengin 100 ismi belli oldu. Forbes Türkiye'nin  “En Zengin 100 Türk” listesinde 5.2 milyar dolar ile Murat Ülker birinci sırada yer alırken, 2,4 milyar dolarlık servetiyle Malatyalı iş insanı Erman Ilıcak sekizinci listede yer buldu.

Erman Ilıcak kimdir?

1967 yılında Darende’de dünyada geldi. 

İlköğretim ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünden 1990 yılında mezun oldu. Amerika’da işletme masteri yaptı. İngilizce ve Rusça bilmektedir. 

Rönesans Holding’in patronudur. Çalışmaya 24 yaşında, Enka’da, şirketin Rusya operasyonlarında genç bir mühendis olarak başlamış.

Merkezi Ankara’da bulunan Rönesans Holding, bugün Türkiye, Rusya ve Hollanda başta olmak üzere, Orta Asya, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’nın da bulunduğu geniş bir coğrafyada, toplam 28 ülkede 75 bini aşkın çalışanıyla inşaat, gayrimenkul, sağlık, enerji ve petrokimya alanlarında ana müteahhit ve yatırımcı olarak faaliyet gösteriyor.

Bugün Rönesans Holding, ağır sanayi tesisleri, altyapı projeleri, imalat sanayi tesisleri, kimyasal ve ilaç üretim tesisleri, yiyecek ve içecek işleme tesisleri, otomotiv ve makina fabrikaları, devlet binaları, sağlık kompleksleri ve enerji santrallerinin yanı sıra alışveriş merkezleri, ofisler, oteller, konutlar ve karma yapılar inşa ediyor.

Serveti ne kadar?

Erman Ilıcak Forbes Türkiye'nin 2023 yılında hazırladığı “En Zengin 100 Türk” listesinde 2,4 milyar dolarlık servetiyle sekizinci sırada yer aldı.