Türkiye ile Kenya arasında iş birliği

Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu'nu Başkanı Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Kenya Cumhuriyeti ile sağlık turizminde işbirliği yapmak istediklerini belirtti.

Türkiye ile Kenya arasında iş birliği

Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ve beraberindeki heyet, Kenya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Leonard N. Boıyo’yu makamında ziyaret etti.

Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, ziyarette (ASATUF) hakkında bilgiler vererek, "Genel merkezi Ankara bulunan ASATUF, sağlık turizmi alanında yurt dışından ülkemize hastaların getirilmesi ve gelen hastaların tedavi süreçleri ile ilgili çalışmalar yapmaktadır" dedi.

Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, sağlık turizmi alanında Türkiye ile Kenya Cumhuriyeti arasında iş birliği yapmak istediklerini belirterek "Kenya Cumhuriyeti ile ülkemiz arasında sağlık turizminin geliştirilmesi için çalışmalar yapmak istiyoruz. Bu amaçla ülkemizde anlaşma yapmış olduğumuz termal otellerle ve hastanelerle Kenya Cumhuriyeti ile sağlık turizmi alanında iş birliği yapmak istiyoruz. Şifalı bitkilerin de Kenya’da tanıtımını yapmak istiyoruz. Bu amaçla Ankara Sağlık Turizmi Federasyonu, 2024 yılında sağlık turizmine katkı sağlamak amacıyla, Türkiye Cumhuriyetinin de destek ve katkılarıyla, Kenya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği işbirliği ile sağlık turizmi alanında on-line ve fiziki olarak iş forumu ve konferansları yapmak istiyoruz. Sağlık sektöründeki Türk şirketleriyle birlikte Kenya Cumhuriyeti’ne kalabalık bir heyetle ziyaret gerçekleştireceğiz ve ikili anlaşmalar yapacağız. Kenya Cumhuriyeti’ne iki yıl önce yapmış olduğum ziyarette Kenya’da ki sağlık sorunlarını yakından gördüm. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti ile Kenya Cumhuriyeti arasında var olan İş birliğinin daha da güçlenmesi gerekir. Sağlık alanında eğitim programları da dahil olmak üzere her türlü çalışmayı yapmaya hazırız. Bu vesileyle sizleri ve değerleri diplomatlarınızı en kısa zamanda ASATUF Genel Merkezi’nde görmekten mutluluk duyacağız" şeklinde konuştu.

Kenya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Leonard N. Boıyo’da ASATUF heyetini büyükelçiliklerinde görmekten dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, "Her iki ülke sağlık turizmi alanında pek çok projeyi birlikte gerçekleştirebilirler. Sağlık turizminde ASATUF, eğitimler verebilir. Sağlık turizmi alanında Türkiye ile iş birliğini geliştirmek ve güçlendirmek isteriz. Alternatif Tıp konusunda da aynı şekilde iş birliğimizi geliştirmek isteriz. Bu amaçla Kenya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği olarak, en kısa zamanda ASATUF Genel Merkezine bir ziyaret gerçekleştirmek istiyoruz” diye konuştu.