Tavrımız net

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Enver Kiraz, 'İsrail'in Filistin halkına yönelik yaptığı saldırılara karşı hem genel merkezimiz hem de il başkanlıklarımız, 'Zulüm karşısında susan dilsiz şeytandır' diyoruz. Tavrımız net, zulüm karşısında susmuyoruz' dedi.

Tavrımız net

Saadet Partisi Malatya il yöneticileri Cumhuriyet Halk Partisi’ni ziyaret ederek değerlendirmelerde bulundular. Saadet Partisi Malatya İl Başkanı Osman Marasalı, ziyaret yaptığı konuşmada geçen hafta kutladığımız Ramazan Bayramı’nı tebrik etmek hem de Ramazan’ın son günlerinde başlayıp artarak devam eden Filistin’deki vahşeti, şiddeti bir kez daha Malatya gündemine getirmek için bugün CHP İl Başkanlığını ziyaret ettiklerini söyledi. Marasalı, “Dün, Sayın Devlet Bahçeli’nin de ifade ettiği şekilde Kürecik’te bulunan NATO Radar Üssü’nün gündemi getirmek istiyoruz. Bizim söylediğimiz şu; “NATO Üssü olarak hizmeti veren Kürecik’teki Radar Üssü eğer İsrail’e hizmet ediyorsa burası zaten kapatılsın. Türk-İslam topraklarından, Filistinli kardeşlerimize yönelik bir tehdidi ya da İsrail’e karşı ayrımcılığı kabul edemeyiz. NATO önceden itidal çağrıları yapıyordu şimdi itidal çağrılarını da bıraktılar tamamen Filistinli kardeşlerimizi suçlayıcı bir tavır içerisindeler. İsrail’in kendisini savunma hakkı olduğunu söylüyorlar ve bu vahşete göz yumuyorlar. Eğer bizim çocuklarımızın ya da kadınlarımızın kanları, canları onların yanında bir değer ifade etmiyorsa o zaman onların güvenliği de bizim için bir şey ifade etmiyor. Dolayısıyla NATO’nun güvenliği için burada kurulan NATO Radar Üssü’nün yine kaldırılmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Siyasi partileri ortak basın açıklamasına davet ediyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bundan 15 gün önce bir konuşmasında buranın bir imzayla kaldırılacağından bahsettiğini anlatan Marasalı, "Ondan aldığımız cesaretle ve Sayın Devlet Bahçeli’nin dün yapmış olduğu konuşma da bu üslerin kapatılması gerektiği ifadesiyle elimiz biraz daha güçlendi. Biz buranın kapatılmasını istiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin destek vereceğinden eminiz ama kendilerinden Cuma günü Soykan Parkı’nda yapacağımız olan siyasi partilerin ortak basın açıklamasına destek vermeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İlk günden beri Kürecik Füze Kalkanı’na karşıyız

Osman Marasalı ve yönetim kurulu üyelerine ziyaretleri için teşekkür eden CHP İl Başkanı Enver Kiraz ise, Ramazan Bayramımızı kutlamak ve Arife Günü İsrail’in Müslümanların ilk Kâbe’si olan Mescid-i Aksa’ya olan saldırıları dolayısıyla Malatya’da yapılması gerekenleri konuşmak için bu ziyaretin gerçekleştirdiklerini ifade etti. Kiraz, "Kürecik Füze Kalkanı kurulurken Cumhuriyet Halk Partisi olarak çok önemli mücadeleler verdik. Binlerce kişinin katılımıyla defalarca yürüyüşler gerçekleştirdik. Yıllardır bu kalkanın İsrail’e hizmet ettiğini dile getiriyoruz. Saadet Partisi’nin bu konuyla ilgili adım atmasını da değerli buluyoruz. 10 yılı aşkın süredir Kürecik Radar Üssü’nün kaldırılmasını dile getiriyoruz. Kalkan’ın Malatya’ya kurulmasını da başından beri kabul etmedik. Mazlum Filistin halkına karşı İsrail’in zulmü devam ediyor. Arife Günü başlayıp bayramda da devam eden sivillere yönelik bu kabul edemeyeceğimiz şiddeti kabullenemeyiz. Şiddetle kınıyoruz. Yapılan saldırılara karşı hem genel merkezimiz hem de il başkanlıklarımız “Zulüm karşısında susan dilsiz şeytandır” diyor. Tavrımız net, zulüm karşısında susmuyoruz. Tüm partilerin tavrının net olması gerekir. Bugün 19 Mayıs, ülkemizin bağımsızlık adımlarının ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından atıldığı gündür. Bölgemizde yaşanılanlara baktığımızda bugünün anlamını çok daha iyi kavrıyoruz. İsrail’in yaptığı katliamın hesabını mutlaka vermesi gerekiyor. Gelenekten gelen bir yapımızda var. 1970’lerden gelen yapımızla birçok büyüğümüz Filistin topraklarında katledildi. 1973 yılında Türkiye’den gidip Filistin halkına destek vermek için kendi ailemden de insanlar var. Onları tekrar saygıyla anıyorum. Cuma günü Soykan Parkı’nda konuyla ilgili ortak basın açıklamasına halkımızı davet ediyorum" sözlerine yer verdi. 

Bakmadan Geçme