Sosyal medya hayatını kurtardı

6 Şubat'ta meydana gelen depremlere Malatya'da yakalanan Harun Reşit Uçar, enkaz altından sosyal medya sayesinde kurtulduğunu dile getirdi.

Sosyal medya hayatını kurtardı

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerde binlerce bina yıkıldı ve ağır hasar aldı. Depremlerde 50 binin üzerinde vatandaş hayatını kaybederken, yaralı sayısı ise 107 bini geçti. Yaşanan 7,7 büyüklüğündeki depreme Malatya Battalgazi ilçesi Nizayi Mısri caddesi üzerindeki 5 katlı apartmanda yakalan Harun Reşit Uçar (36), sosyal medyadan arkadaşına gönderdiği mesaj sayesinde kurtuldu. Uçar, “Canlı canlı mezara gömülmek korkunç bir şey”dedi.

Sosyal medya hayatını kurtardı

Depremde yaşadıklarını aktaran Uçar, "6 Şubat depremlerinde yıkılan binanın enkazı altında kaldım. 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ulaşamayınca Zafer Cahit Leventoğlu’na sosyal medyadan mesaj göndererek yardım istedim. Sağ olsun ağabeyimiz arkadaşları ile gelerek enkaz altında çıkardılar beni. Enkaz altında aşırı bir soğuk vardı, nefes almada problem yaşadım. Cenin pozisyonu alarak kurtarılmayı bekledim ayaklarımı uzatmadım, uzatmış olsaydım ayaklarım kopabilirdi çünkü alan dardı. Kabrin içerisindesiniz, canlı canlı mezara gömülmüşsünüz korkunç bir şey. İkinci depreme ise hastanede yakalandım. Duygularım tarifsiz, ağabey gelmemiş olsaydı belki hayatımı kaybedecektim. Benimle birlikte 3 kişi enkazdan sağ olarak kurtarıldı, 14 kişi ise hayatını kaybetti. Allah o günleri bir daha kimseye yaşatmasın” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hayatını kurtardı

Harun Reşit Uçar’dan gelen yardım çağrısı sonrası hemen harekete geçerek bölgeye ulaştıklarını aktaran Zafer Cahit Leventoğlu ise, "6 Şubat depremlerine evimizde yakalandık. Ailece dışarı çıktık. O esnada telefonuma bakarken Harun kardeşimin mesajını gördüm. Mesajda belirtilen adresi bildiğim için olay yerine ulaşmamız zor olmadı ama her yer yıkıldığı için bir süre Harun’a aramak zorunda kaldık. Enkaz altında bir televizyon gördüğünü belirtmesi üzerine televizyonu aramaya başladık daha sonra Harun kardeşimize ulaştık. Bu sırada Harun’un telefonu sürekli çalıyor babası ve yakınları arıyor hiç birine cevap vermeden çalışmalara başladık ve yaklaşık 5-6 saat sonra Harun kardeşimizi enkaz altında çıkardık. Zor günlerdi bir çok tanıdıklarımızı arkadaşlarımız da kayıp ettik. Allah bir daha benzeri bir durumu kimseye yaşatmasın” diye konuştu.

Sosyal medya hayatını kurtardı