Söğütlü Cami Tartışmaları Alevleniyor! Ağbaba neler söyledi? İşte detaylar...

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, uzun zamandır tartışma konusu olan Söğütlü Cami ile ilgili açıklamalarda bulundu. Caminin eski yerine yapılmasının doğru olacağını kaydeden Ağbaba,'Söğütlü Cami eski yerine yapılmalıdır. Eski belediye binasının olduğu yer açılmalıdır. Kent büyük bir meydana kavuşmalıdır.' dedi.

Söğütlü Cami Tartışmaları Alevleniyor! Ağbaba neler söyledi? İşte detaylar...

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya Mimarlar Odası Başkanı Yunus Emre Fidanel’i ziyaret etti.

Söğütlü Cami Tartışmaları Alevleniyor! Ağbaba neler söyledi? İşte detaylar...

6 Şubat depremlerinin ardından Malatya’nın yeniden inşa edilmesi amacıyla tasarlanan projelere değinen Ağbaba,kapalı kapılar ardında projelerin çizildiğini ve şehrin inşasında hiç kimseye danışılmadan hareket edildiğini söyledi.

Söğütlü Cami Tartışmaları Alevleniyor! Ağbaba neler söyledi? İşte detaylar...

"Kapalı kapılar ardında çeşitli projeler yapılıyor"

Uzun zamandan beri tartışma konusu olan Söğütlü Cami’ye ilişkin açıklamalarda bulunan Ağbaba, caminin yerinde yapılmasını ve Emekliler Parkı’nın vatandaşlara bırakılması gerektiğini ifade ederek şunları dile getirdi:“Biz Meslek örgütlerini, Meslek odalarını önemsiyoruz. Çünkü kentte bir iş yapılacağı, bir düzenleme yapılacağı zaman mutlaka danışılması gerekiyor. Bu süreçte de de buna çok önem verdik.Yapılabilecekleri sizlerin önerisi ile yapmaya çalıştık. Şehirdeki en büyük problemlerden birisi de maalesef kapalı kapılar ardında çeşitli projeler yapılıyor. Maalesef hala Malatya’da büyük bir belirsizlik devam ediyor. Esnaf odalarının yapılan işlerden haberi yok. Mimar Odalarının yapılan işlerden çok fazla haberi yok. Büyük bir belirsizlikle karşı karşıyayız. Depremin üzerinden 17 ay geçti. 17 ay geçmiş olmasında rağmen halen Malatya’da büyük bir belirsizlik devam ediyor. Bunun en büyük örneklerinden birisi de Söğütlü cami. Önce bir plan ve proje yapıldı. Neredeyse Söğütlü cami, yeni caminin bahçesine yapılacaktı. Şehirde bir rahatsızlık oluştu. Bu sonra iptal edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Söğütlü Caminin kentin hafızası olduğunu ifade etti ve yeniden yapılması gerektiğini söyledi. Bakan dün bir açıklama yapıyor, Söğütlü Cami Emekliler parkına yapılacak deniliyor. Söğütlü Cami mutlaka yapılmalıdır. Doğrudur, kentin hafızasıdır. Mutlaka yapılmalıdır ama Söğütlü cami yapılırken de mutlaka hem oradaki esnafların hem de mimarlar odasının görüşleri alınmalıdır. Biz deprem öncesinde de deprem sonrasında da bir Malatya meselesini siyasi bir mesele olarak ele almadık. Siyaseten bir rant sağlamaya yönelik şimdiye kadar hiç bir şey yapmadık. Bundan sonra da böyle yapacağız. Bu bir siyasi mesele değildir. Bu kentte hepimiz yaşıyoruz ve yaşamaya devam edeceğiz. Deprem meselesi siyaset üstü bir meseledir. Ancak yapılan işlere baktığınız zaman kimi güç merkezlerinin, kimi rant merkezlerinin maalesef hakim olduğunu görüyoruz.”

Söğütlü Cami Tartışmaları Alevleniyor! Ağbaba neler söyledi? İşte detaylar...

"Şehirde müthiş bir tutarsızlık ve belirsizlik var"

Sadece bazı meslek gruplarının istemesiyle hareket edilmeyeceğini aktaran Ağbaba, şehrin 20 yıla göre değil, 200 yıla göre inşa edilmesinin daha doğru olacağını vurguladı.Malatya’ya geniş bir meydana kavuşması gerektiğini ifade eden Ağbaba,“1994 Yılında siyasete girdim. ANAP’ın, Doğru Yol’un Refah Partisi’nin, CHP’nin adayları ‘Kentin meydanını büyüteceğiz. Kente büyük bir meydan kazandıracağız’ diyorlardı. Şimdi Maalesef eski belediye binasının yıkılan yerine Söğütlü Cami Yapılmak isteniyor. Hem yeni cami ile mesafe çok kısa hem de yer doğru değil. Sadece bir meslek grubu istedi diye, sadece bir meslek grubunun çıkarını gözetemezsiniz. Hiç kimse kusura bakmasın. Sadece bir meslek grubuna göre Malatya’yı diyazn edemezsiniz. Söğütlü Cami eski yerine yapılmalıdır. Halk Bankasının olduğu yer, eski belediye binasının olduğu yer açılmalıdır. Kent büyük bir meydana kavuşmalıdır. Şehri inşa ederken 10-20 yıla göre değil 100 yıla göre, 200 yıla göre inşa etmeniz lazım. Şehirde müthiş bir tutarsızlık ve belirsizlik var. 17 AY geçmiş hala bir caminin nereye yapılacağı belli değil. Planda Söğütlü cami yoktur. Yeni caminin önü açıldı. Büyük bir kent meydanı olacak. Ama Malatya’nın rant çevreleri bazı meslek gruplarını düşünerek iş yapmaya çalışıyorlar. Biz malaryanın sıkıntıları TBMM’de dile getirmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.