Soğuk hava tezgahları vurdu

Havaların soğumasıyla beraber Malatya'da meyve ve sebze fiyatları yeniden yükselişe geçti. Pazarcı esnafı, özellikle sebze fiyatlarının  bir ay öncesine göre bir hayli arttığını belirterek, havaların gitgide soğumasıyla birlikte ürünlerinde pahalanacağını dikkat çekiyor. 

Soğuk hava tezgahları vurdu

Türkiye’de havaların soğumasıyla birlikte tarladaki sebzelerde yerini sera ürünlerine bıraktı. Bu durum pazardaki bazı sebze ve meyve fiyatlarına da yansıdı. Fiyatlar geçtiğimiz haftalara oranla bir hayli arttı.  Battalgazi ilçesi Hidayet Mahallesinde her Perşembe kurulan pazarda tezgah açan İbrahim Adak, fiyatların yaz aylarına göre düşük, geçen haftalara göre ise pahalı olduğunu belirtti. Adak, “Fiyatlar yaza göre çok düşük vatandaşta da geçen haftaya kadar düşük algısı vardı ama aslında fiyatlar yüksek seviyede. Üretim az tüketim fazla. Eğer bunlarda denge olsaydı fiyatlar daha düşük seviyede olurdu. Bak burada fıstık satıyorum geçen sene kilosu 50 liraydı pahalı diyordum. Şimdi 100 lira nasıl satayım. Kim alacak 100 liradan fıstığı. Malatya çarşısı bitmiş zaten biraz pazarda iş oluyor. Kış kendini belli ederse fiyatlar daha da yükselir” şeklinde konuştu.

Genel bir artış var

Pazarda alışveriş yapan vatandaşlardan Mustafa Meral, fiyatların genel itibariyle yükseldiğini belirterek, “Yaz boyunca yüksek fiyatlarla alışveriş yaptık. Tam kışa girerken fiyatlar düştü mutlu olacağız dedik ama kısa sürdü. Domates, Patlıcan ve mandalina geçen hafta 5 liradan satılıyordu. Kıvırcığı 10 liradan almıştım. Yani yazın 300 liraya yapacağım alışveriş geçen100 lira tutmadı. Bu hafta yine aynı şeyleri aldık hanımla ama 220 lira tuttu”dedi.