Sıkıntılar sürüyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Pütürge ilçesinde yaptığı ziyarette depremzedelerin sorunlarının devam ettiğini söyledi.

Sıkıntılar sürüyor

CHP İl Başkanı Enver Kiraz il yöneticileri ile birlikte Pütürge’de ziyaretler gerçekleştirdi. Hem esnaf ziyareti hem de vatandaşlarla bir araya gelen Kiraz, vatandaşların sorunlarını dinledi. Kiraz yaptığı değerlendirme de; AK Parti milletvekillerinin ve yetkililerin özellikle sorunlara göz yumduğunu, binalar önünde açıklama yaparak bütün sorunlarını çözdüklerini ifade ettiklerini ama binaların içerisinde oturan vatandaşlarla bir araya gelmediklerini, onların sorunlarını dinlemediklerini belirtti. Kiraz, "Çünkü bunları görseler sorunların dağ gibi olduğunu bilirler. Daha önce AK Parti milletvekillerinin yaptığı açıklamalara baktığımızda bütün evlerin lüks şekilde yapılıp teslim edildiğini söylüyorlar sanki kendi babalarının paralarıyla yapmışlar veya devletin parasıyla yapmışlar gibi bir ifadeleri var. Burada yaptıkları bütün deprem konutlarını vatandaşa satmışlar. Satmalarına rağmen ortada ciddi bir belirsizlik var. Örneğin vatandaş kaç lira ödeyeceğini bilmiyor, vatandaşın evini yıkmışlar ama kimisine konut tahsisi yapmamışlar. Evi yıkıldığı için vatandaş mağdur dışarıda kalıyor, kimisinin de konutunu yıkmış yeni evi teslim etmişler ama ne kadar ödeme yapacağını ya da ödemelerin ne olacağı konusunda bir açıklama yapılmamış. Vatandaş birkaç yıl sonra önüne gelebilecek afakî fiyatlar konusunda çok büyük tereddüt yaşıyor ve endişe duyuyor. Bu tereddüt ve endişelerin bir an önce giderilmesi gerekiyor" dedi.

Toplanan deprem paraları nerede?

Kiraz, deprem zamanı toplanan yardım paralarını hatırlatarak, "Biz ilk günden beri söyledik; evi yıkılan vatandaşın TOKİ’den ev yapıp satmakla bu işin çözüldüğünü söylemek mümkün değil. Çünkü evi başına yıkılmış bir vatandaşa yapılması gereken evini yapıp teslim etmek. “Deprem paraları nerede?” diye soruyoruz onlar “biz evleri yaptık vatandaşa verdik” diyorlar ama vatandaşa evleri sattınız. Deprem paraları hala nerede diye sormaya devam ediyoruz, devam da edeceğiz. Özellikle Elazığ’da yaşanan ve Malatya’yı da ciddi şekilde etkileyen Sivrice depreminden bugün depremzedelerin sorunlarının giderilmemiş olması bir beceriksizliğin en somut örneklerinden biridir. Bunu yapsa yapsa AK Parti iktidarı yapardı. Bunun dışında bir anlayışın bugüne kadar bu sorunları çözmemesi mümkün değildi ama onların bakış anlayışı tamamen rant ve para olduğu için nerede ne rant sağlarız onun peşindeler ve vatandaşı da bu şekilde aldatıyorlar. Şu anda Pütürge’de, Doğanyol’da, Kale’de, Battalgazi’de ve Yeşilyurt’ta evi yıkılan vatandaşlarda gördüğümüz tablo bu. Ve bu tabloyla mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu tablonun düzelmesi için vatandaşlarımıza destek vermeye devam edeceğiz. Hiç kimsenin gelip burada vatandaşın sorunlarını dinlediği yok bir palavra siyasetle işi götürmeye çalışıyorlar, vatandaşa yutturmaya çalışıyorlar ama hiç kimse bunu yutmuyor" diye konuştu.

Ödeme kolaylığı sağlansın

Depremzedeler ise ev fiyatlarının belirsizliğinden dert yanarak, "Ev veriyorlar fiyatı bellisiz, evlerimizi de yıktılar ne olacağını bilmiyoruz. Eğer fiyatları yüksek belirlerlerse, deprem olduğu günden beri nasıl çadırda yaşıyorsak yine çadırda yaşamaya devam ederiz. İlk ödeme 2023’te olacakmış, fiyatta o zaman belirlenecekmiş. Burada herkes asgari ücretle geçiniyor, ödeme kolaylığı sağlanamazsa bizler hiçbir ödeme yapamayız. Biz bedava bir şey istemiyoruz sadece uygun fiyat ve ödeme kolaylığı istiyoruz" diye konuştular.

Bakmadan Geçme