Petrol düşüşte

Petrol fiyatları, belirsiz talep görünümü ve Fed'in sıkılaştırmayı bitirip bitirmediğine ilişkin yeni şüpheler, Suudi Arabistan ve Rusya'nın arz kesintilerini uzatması nedeniyle düşüş kaydetti.

Petrol  düşüşte

Bloomberg HT'de yer alan bilgiye göre,Küresel gösterge Brent varil başına 85 doların altına gerilerken, ABD ham petrolü 80 dolara yakındı. OPEC+'ın önde gelen ülkeleri hafta sonu, günde 1 milyon varilin üzerindeki kısıtlamaları yıl sonuna kadar uzatacaklarını duyurdu. Bir Fed yetkilisinin enflasyona karşı zafer ilan etmek için çok erken olduğunu söylemesinin ardından daha geniş finansal piyasalar düştü.

Ham petrol, yön bulmakta zorlanıyor; çatışma henüz dünya petrolünün yaklaşık üçte birinin kaynağı olan Orta Doğu'daki arzı tehdit etmiyor. Bu arada Suudi Arabistan ve Rusya, özellikle en büyük ithalatçı Çin ve Avrupa'daki zayıf talep görünümü karşısında arzı sıkı tutuyor.

ANZ Group Holdings Ltd emtia stratejisti Daniel Hynes, "Piyasa, artan jeopolitik risklerden kaynaklanan her türlü bozulma riskini tamamen göz ardı ediyor. Ancak, fiziki piyasaya rehberlik sağlayacak temel verilerde çok az değişiklik var" dedi.

Resmi veriler, Çin'in ham ithalatının Ekim ayında bir önceki yıla göre arttığını gösterdi. Endüstri tarafından finanse edilen Amerikan Petrol Enstitüsü'nün stok tahminlerini ve Enerji Bilgi İdaresi'nin aylık enerji görünümünü vermesiyle birlikte, Salı günü ilerleyen saatlerde ABD'den gelecek rakamlar talebe ilişkin daha fazla ipucu sağlayabilir.