Palandöken beyazlara büründü

Palandöken Dağı'nın zirvesi ile birlikte artık etekleri de Mayıs ayında yağan karla beyaza bürünmeye başladı. Doğu Anadolu Gözlemevi'nde ise termometreler eksi altıyı gösterdi.

Palandöken beyazlara büründü

Erzurum’da son bir haftadır etkili olan yağışlar yüksek kesimlerde kar olarak kendini gösteriyor. Sıcaklıkların da düşmesi sonucu sağanak yağışla birlikte kent merkezinde dolu, yüksek kesimlerde ise kar yağışı gözleniyor. Erzurumlu vatandaşlar güne yine beyaza bürünmüş Palandöken manzarası ile uyandı. Kar yağışının zirveden şehir merkezine doğru yaklaştığı görüldü. Bu arada Palandöken Dağı silsilesinin devamında bulunan Konaklı Bölgesi’nde 3170 rakımda bulunan Doğu Anadolu Gözlemevi’nde gece sıcaklık -6 seviyelerine kadar indi. Yerleşim alanlarında da sıcaklıklarda gözle görünür düşüş hissediliyor.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü verilerine göre; Erzurum ve çevresinde önümüzdeki günler yağışlar bölgeyi terk edecek, sıcaklıklar artacak. Bölge genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, yüksek kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığı mevsim normallerinin altında seyretmesi bekleniyor. Rüzgar kuzey ve batı yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.