Orta hasarlı binalar için tarih uzatıldı

Ak Parti Malatya Milletvekili Abdurrahman Babacan, orta hasırlı binaların güçlendirme ruhsatlarıyla ilgili sürenin 5 Temmuz 2024'e kadar uzatıldığını açıkladı.

Orta hasarlı binalar için tarih uzatıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Milletvekili Babacan, yaptığı yazılı açıklamada, "Bilindiği gibi orta hasarlılarla ilgili çıkan genelgeye göre orta hasarlı binalarını güçlendirmek isteyenlerin, 4/5 oranını sağlamak koşuluyla ilgili belediyeye 29 Aralık 2023 tarihine kadar müracaat etmeleri gerekiyordu. Bu tarihe kadar müracaatını yapmayanların binaları ağır hasarlı gibi işlem görüp yıkılacak, kendileri de hak sahipliğine dahil edilecekler.

29 Aralık 2023 tarihine kadar güçlendirme müracaatını yapanların ise güçlendirme ruhsatlarını ilgili belediyeden almaları gereken son tarih 5 Nisan 2024 idi. Yani müracaatını yapmış ve orta hasarlı binalarını güçlendirmek isteyenlerin, ilgili belediyeden güçlendirme ruhsatını 5 Nisan 2024 tarihi itibariyle almış olmaları gerekiyordu. 

Ancak buna dair bir zamandır bir belirsizlik söz konusuydu. Bu sabah AFAD Başkanımız ile konuyu tekrar konuştum.

Ve az önce AFAD Başkanlığımız bu tarihi 5 Temmuz 2024'e kadar uzattığını açıkladı.

Yani güçlendirme müracaatını yapıp ruhsat sürecini başlatmış olan vatandaşların belediyeden güçlendirme ruhsatı almaları için son tarih 5 Nisan'dan 5 Temmuz 2024'e uzatılmış oldu. Vatandaşlarımızın bu tarihe kadar belediyelerden güçlendirme ruhsat işlemlerini tamamlamaları gerekiyor ki orta hasarlıların güçlendirme süreci tamamlanabilsin. Şayet 5 Temmuz 2024 tarihine kadar güçlendirme ruhsatı alınamazsa, bina yine ağır hasarlı gibi işlem görecek ve TOKİ dahil hak sahipliğine dahil edilecekler.

Son olarak, bugün AFAD Başkanımız ile güçlendirme kredisi meselesini de yeniden konuştuk. Sonrasında Hazine ve Maliye Bakanımız ile de görüştüm. Kısa zaman içerisinde güçlendirme kredisi de temin edilmiş olacak. Vatandaşlarımızın bilgisine..." ifadelerini kullandı.