MTÜ'de Mezuniyet Çoşkusu

Malatya Turgut Özal Üniversitesi'nin (MTÜ), 6. dönem mezuniyet töreni gerçekleştirildi.

MTÜ'de Mezuniyet Çoşkusu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Tören Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Yeşilyurt Belediye Başkanı İlhan Geçit, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Orhan Gündüz ve Prof. Dr. İlhan Erdem, basın ve yayın kuruluş temsilcileri, çok sayıda akademik ve idari personel ile öğrenci ve ailelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Kortej yürüyüşü ile başlayan mezuniyet töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden öğrenciler ile akademik ve idari personelin aziz hatıraları için hazırlanan sinevizyon gösterimi ile devam etti. Üniversite tanıtım filminin gösteriminin ardından Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nden mezun olmaya hak kazanan tüm mezunlar adına Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümünü üniversite birincisi olarak tamamlayan Fatma Esra Saygılı konuşmalarını gerçekleştirdi. 

Fatma Esra Saygılı, “Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Eğitimdir ki bir milleti yaşatır, yükseltir ve diğer milletler arasında muasır bir seviyeye çıkarır' sözüyle eğitimin ve bilimin önemini vurgulamak isterim. Malatya Turgut Özal Üniversitesi mezunları olarak, ülkemizin gelişimine katkı sağlamak adına her alanda büyük başarılara imza atacağımıza yürekten inanıyorum ve bu unutulmaz günü kutlamak için burada olduğunuzdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.” İfadelerine yer vererek sonlandırdı. 

Üniversite eğitimi süresince akademik gelişimleri açısından desteklerini esirgemedikleri için bölüm başkanına, danışmanına ve tüm hocalara teşekkürlerini sunarak konuşmalarına başlayan Fatma Esra Saygılı, “Üniversite hayatı boyunca edindiğimiz bilgi ve deneyimler, kariyer hayatımızın şekillenmesinde en önemli unsurlardır. Ancak burada önemli olan, öğrendiklerimizi ve deneyimlerimizi hayata geçirmek, topluma faydalı olmak ve sürekli olarak kendimizi geliştirmektir. Ne olursa olsun, karşımıza çıkacak her zorlukla cesurca yüzleşmeli ve azimle çalışmaya devam etmeliyiz. Güçlü bir sosyal ağ oluşturmanın ve alanında deneyimli kişilerle bağlantı kurmanın büyük önem taşıdığını öğrendik. Hocalarımız ve alanında uzman kişilerle tanışma fırsatı bulduk. Üniversite etkinlikleri ve kariyer buluşmaları sayesinde, hem mesleki bilgi ve becerilerimizi geliştirdik hem de kariyer hedeflerimize ulaşmak için gerekli olan profesyonel ağlarımızı genişlettik. Unutulmamalıdır ki, başarıya giden yolda en önemli faktörlerden biri de doğru insanlarla işbirliği yapmaktır.”

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin 6.dönem mezuniyet töreninde açılış konuşmalarını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr.Recep Bentli, Gazze’deki soykırım nedeniyle terör devleti olan İsrail’i ve bu terör devletini destekleyen ve dünyada hâkim güç olan tüm güçleri kınadığını belirterek başladı. Prof. Dr. Recep Bentli aynı zamanda 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşları, öğrencileri, akademik ve idari personeli unutmadıklarını ve asla unutmayacaklarını mezuniyet töreni vesileyle bir kez daha vurgulamak istediğini ve hayatını kaybedenlere Yüce Allah’tan rahmet dileklerini ifade etti. 

Prof. Dr. Recep Bentli konuşmalarına başlarken mezuniyet coşkusu yaşayan öğrencilerin başta kendi emekleri olmak üzere onların eğitim hayatlarına büyük fedakârlıklarla katkı veren ailelerinin, yine öğrencilerin iş hayatına atılmaları için her türlü çabayı gösteren akademik ve idari personelin ortak çabası ve büyük gayretleri olduğunu belirtti. Bu süreçte katkısı olan herkese üniversite üst yönetimi adına teşekkür eden Sayın Prof. Dr. Recep Bentli, “Deprem sürecinde yerleşkelerimizde vatandaşlarımızın ve personelimizin barınması için gücümüzün yettiğince tüm imkânlarımızı kullandık. 2023-2024 eğitim öğretim yılı faaliyetlerinin aksamadan devam etmesi için gerekli çalışmaları yaparak tüm yerleşkelerimizi öğrencilerimizin eğitimi için hazır hale getirdik. Bitirdiğimiz eğitim öğretim yılında bazı programların tümünde bazılarının da 1. Sınıflarında uzaktan eğitim yapmak zorunda kaldık ama önümüzdeki yıl tüm programlarımızın yüz yüze eğitime başlayacağı müjdesini de vermek istiyorum.” dedi. 

Prof.  Dr. Recep Bentli, 2018 yılında kurulan ve bugün 6. Dönem mezunlarını veren Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin genç, dinamik, yenilikçi ve girişimci kimliğiyle her geçen gün başarı basamaklarını tırmanmakta olduğunu belirterek, “2023-2024 URAP Türkiye sıralamasında 26 sıra birden yükselerek en fazla yükselen 3. Üniversite unvanını alan üniversitemiz bu başarısını bundan sonraki yıllarda da sürdürme kararlılık ve azmindedir. Bu uzun soluklu yolculukta kurumsal altyapımızı güçlendirme çalışmalarımızı sürdürerek, vizyonumuzu çağın gerekleri doğrultusunda güncel tutarak, nitelikli proje ve yayın sayılarımızı arttırarak, ulusal ve uluslararası platformlarda daha fazla yer alarak bu başarı çizgimizi hep birlikte daha da yukarı taşıyacağız” ifadelerine yer verdi.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi olarak toplumsal hayatın bütün alanlarında sorumluluklarının bulunduğunun ve bu alanlara dönük yüksek değer üretmesi gerektiğinin bilincinde olduklarının altını çizen Prof. Dr. Recep Bentli, “Üniversitemiz şehrimizin ve ülkemizin ihtiyaçlarına ve sorunlarına yönelik değer ve çözüm üretme misyonunu her daim sürdürecektir. Son dönemde yaptığımız depremin psikolojik etkilerini azaltma yönündeki çalışmalara ciddi katkı veren deprem ve ruh sağlığı çalıştayımız, engelli ve dezavantajlı gruplara yönelik etkinliklerimiz, ortaokul ve lise öğrencilerine dönük sportif faaliyetlerimiz, konteyner kentlerde kalan vatandaşlarımız için düzenlediğimiz sanatsal faaliyetler, Malatya’da ilk kez olarak üniversitemizin düzenlediği tiyatro günlerinde 5 oyunu 10 gösterimle halkımıza sunarak deprem sonrası insanlarımızın bir nebze de olsa morallerini yükseltme çabalarımız bu misyonumuza örnek gösterilecek faaliyetler olarak sayılabilir.” dedi. 

Türkiye Yüzyılı perspektifi doğrultusunda tüm gelişim alanlarına bilimsel katkı verilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Recep Bentli, “Bu doğrultuda dijitalleşmenin, yeni nesil teknolojilerin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve üniversitemizi bu konuda güçlü bir noktaya taşımak için çalışmaya devam ediyoruz. Özellikle sağlık ve tarım alanında da yapay zekâ teknolojisinin kullanılması konusunda değerlendirmeler yapıyoruz ve inşallah önümüzdeki dönemde bu konularda somut adımlar atmayı planlıyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Recep Bentli açılış konuşmalarına, “2018 yılında kurulan üniversitemizin fakülte, bölüm ve program sayılarını zamanın ihtiyaçlarına uygun bir şekilde arttırmak için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugün 4 fakültemiz ve 9 meslek yüksekokulumuz mezun veriyor. Önümüzdeki yıl Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sivil Havacılık Yüksekokulu, 2 yıl sonra da Tıp Fakültemiz inşallah mezun vermeye başlayacaklar. Üniversitemizin kuruluşunda 3.500 olan öğrenci sayısında özellikle son 1 yılda açtığımız yeni programlarla 2023-2024 eğitim öğretim yılında %40 artış gerçekleşmiştir. Önümüzdeki yıl bu sayının toplamda 11.000’in üzerine çıkacağını öngörmekteyiz. Bu yıl 41 ön lisans ve 15 lisans programında 970 öğrenci mezun etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” ifadelerine yer vererek devam etti. 

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde eğitim-öğretim gören yabancı uyruklu öğrenci sayısının da her geçen gün artmakta olduğunu belirten Prof. Dr. Recep Bentli, “Bitirdiğimiz akademik yıl itibariyle yabancı uyruklu öğrenci sayımız 120 idi. Bu sayıyı arttırırken daha nitelikli öğrenci nasıl alabiliriz onun gayreti içerisindeyiz. Sadece Türkiye’ye gelmek için bu yolu kullanan yabancı uyruklu öğrencilere müsaade etmemek için Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Erdem hocamız ile titiz bir çalışma sürdürüyoruz.” dedi.

MTÜ'de Mezuniyet Çoşkusu

Prof. Dr. Recep Bentli, İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü’nden Raylı Sistemler Makine Teknolojisi’ne, Acil Yardım ve Afet Yönetimi’nden Radyo Televizyon Sinema’ya, Biyosistem Mühendisliği’nden İngilizce Mütercim Tercümanlık’a varıncaya değin bu yıl 24 lisans ve ön lisans programında ilk kez öğrenci almaya başladıkları belirtti. 2023-2024 eğitim öğretim yılında 17 lisansüstü programa ilk kez öğrenci almaya başladıklarını dile getiren Prof. Dr. Recep Bentli mezun olacak öğrenciler için, “İş alanınız ne olursa olsun gelişiminizi pekiştirmek ve ülkemize daha iyi hizmet etmek için lisans eğitiminizden sonra yüksek lisans ve doktora yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Bunun için üniversitemizin güz ve bahar yarıyılında lisansüstü eğitim için çıktığı ilanları mutlaka takip edin ve başvurularınızı yapın.” tavsiyelerinde bulundu.

MTÜ'de Mezuniyet Çoşkusu

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin dış kaynakla desteklenen projelerde de başarılı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Recep Bentli, “Göreve geldiğimiz günlerde neredeyse yok denilecek kadar az sayıda olan TÜBİTAK projelerinde öğretim üyelerimiz tarafından ‘TÜBİTAK-ARDEB Ulusal Destek Programları’ kapsamında başvurusu yapılan 70’den fazla projeden 23 adet TÜBİTAK projesi bilimsel değerlendirme sonucu başarılı bulunarak desteklenmeye hak kazandı. Bu projelerle üniversitemiz ve şehrimize yaklaşık 30 Milyon TL dış finansman girişi sağlanmış olacak. Bu konuda da Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Orhan Gündüz ve Rektör Danışmanımız Doç.Dr. Deniz Korkmaz hocalarımın destekleri çok kıymetliydi. Kendilerinden destek isteyen her akademisyenimize yardımcı olmaya çalıştılar.” diyerek Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketinden etkilenen illerde yer alan 18 üniversite için TUBİTAK 1001 ÇABA adıyla çıkılan çağrıda proje kabul edilme oranında 3. sırada yer aldığını belirtti. 

Prof. Dr. Recep Bentli, 2023 yılı sonunda proje başvurularında Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin 23 basamak yükseldiğini ve projeleri kabul edilmeye değer bulunan üniversiteler arasında 27 basamak birden yükselerek aynı dönemde kurulan 9 üniversitenin önünde yer aldığının altını çizdi. 

Prof. Dr. Recep Bentli konuşmalarına Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin fiziki altyapısına dair bilgiler vererek devam etti ve “Şu anda bulunduğumuz Battalgazi yerleşkemizin daha işlevsel olması ve estetik bir görünüme kavuşması için çevre düzenleme çalışmalarımızı büyük oranda tamamladık. Son detaylar da tamamlandığında yerleşkemiz daha da güzelleşmiş olacak. Yeşilyurt yerleşkemizde tam donanımlı modern bir yemekhanenin inşaatına başladığımızın müjdesini de vermek istiyorum. Binamız tamamlandığında öğrencilerimiz konforlu bir ortamda yemeklerini yiyerek Beylerderesi Göleti manzarasını seyredebilecekler. Yine Yeşilyurt yerleşkemize bir merkezi derslik kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Temmuz ayı sonuna kadar merkezi derslik binasının ihalesini yapmış olacaklarını ekleyen Prof. Dr. Recep Bentli, “Özellikle depremden sonra öğrencilerimizin barınma ihtiyacının artacağını düşünerek Yeşilyurt yerleşkemizde 50 dönüme yakın bir alanı yurt yapmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı’mıza devrettik. Gerekli prosedürleri tamamladık ve TOKİ’nin inşaata başlamasını bekliyoruz.” dedi. 

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin 37 profesör, 92 doçent, 148 doktor öğretim üyesi, 136 öğretim görevlisi, 34 araştırma görevlisi ve 501 idari personeliyle birlikte insan kaynağını kısa bir zamanda 948’e çıkarmış olduğunu ve bu alanda gelişimini sürdürdüğünü belirten Prof. Dr. Recep Bentli, “Görevde bulunduğumuz yaklaşık 2 yıllık dönemde Üniversitemizin bilişim altyapısını geliştirmek ve tüm faaliyet alanlarını dijital platformlarda yönetmek amacıyla 27 adet yazılımı üniversitemize kazandırdık. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca üniversitemize öğrenci laboratuvarlarımızı güçlendirmek üzere 326, idari personelimizin kullanımı için de 104 yeni bilgisayar kazandırdık. Bu konuda bize destek veren hayırsever iş insanı Vahap Küçük beye de huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Prof. Dr. Recep Bentli konuşmalarına bu yıl içerisinde yürütülen çalışmalar kapsamında Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin, TSE’nin değerlendirmeleri sonucunda Türkiye’de Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Yönetim Sistemi Belgesi’ni almaya hak kazanan ilk üniversite olduğunu belirterek devam etti. Malatya Turgut Özal Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (MTÜSEM) kapsamında verilen eğitimler sonucunda alınan belgelerin güçlü bir referans olacağını ve şehir merkezinde Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’mize bir eğitim merkezi kazandırma çalışmasını yakın zamanda sonuçlandırmış olacaklarını belirtti.

Öğrencilerin sosyal etkileşim becerileri, eleştirel ve yaratıcı düşünme, vizyon oluşturma, sorumluluk sahibi olma ve risk alma, liderlik gibi yetkinlikleri kazandırmak için ilgi alanlarına göre çeşitlenen ve sayısı her geçen yıl artan 50 öğrenci topluluğunun yanı sıra aktif çalışmalar yürütmekte olduklarını dile getiren Prof. Dr. Recep Bentli, “Sizlerle olan irtibatımızı üniversite yıllarınızla sınırlı tutmayıp geleceğe de taşımak istiyoruz. Kurumsallaşmanın bir gereği olarak mezunlarımızın aidiyetlerini pekiştirmek ve kendilerinden sonra gelecek öğrencilerimize tecrübe aktarımı yapmalarını sağlamak üzere bir mezun takip sistemi üzerinde çalışıyoruz. Bu süreci yönetmek üzere Mezun Koordinatörlüğü kurduk. Ayrıca Arapgir Meslek Yüksekokulu hocalarımız ile öğrencilerimiz mezun takibi ile ilgili bir yazılım çalışmasını yürütüyorlar.” ifadelerine yer vererek, bu sayede mezun öğrencilerin üniversitenin hafızasına ve kurum kültürüne ciddi bir katkı sağlayacaklarını belirtti. 

Prof. Dr. Recep Bentli konuşmasının sonlarına yaklaşırken mezun öğrenciler için, “Bugüne ulaşmak için sizler de,  aileleriniz de büyük emekler verdi. Burada edindiğiniz donanımlarla yeni bir yaşama atılacaksınız. Lütfen hedefleriniz ve idealleriniz için çalışmaya devam edin. Zorluklar karşısında asla pes etmeyin. Üniversitemizin kapıları size her zaman açık olacak. Elbette ki üniversitede her şeyi öğrenmeniz mümkün değil. Çünkü hayat devam ettikçe ihtiyaçlar, imkânlar değişmeye devam edecektir. Sizin burada öğrendiklerinizin üzerine yenilerini koyarak kendinizi her zaman hazır ve güncel tutmanız gerekiyor. Bilgiyi nasıl edineceğiniz konusunda üniversitede önemli deneyimler edindiniz ve bunu bundan sonra da kullanmalısınız. Yenilikleri takip edin, araştırmalar yapın ve sürekli olarak kendinizi geliştirmeye çalışın. Mezuniyetinizden sonra önünüze mutlaka fırsatlar çıkacaktır. Önemli olan bunlara ne kadar hazırlıklı olduğunuzdur. Kendinizi geliştirin, cesur olun, girişimci olun.  Bugün bu törenle vedalaşıyoruz ancak, unutmayın ki burada edindiğiniz arkadaşlarınız ve hocalarınız sizleri her zaman destekleyecektir. Sizler, üniversitemizin gururu olmaya devam edeceksiniz ve bizler de her zaman yanınızda olacağız.” ifadelerine yer verdi. 

Emekleri, özverili çalışmaları, öğrencilerin eğitimi ve gelişimi için öğrencilerin gösterdikleri çaba ve destekler için akademisyenlere teşekkür eden Prof. Dr. Recep Bentli, “Sizlerin öğrencilerimize olan özverili yaklaşımları, onların yalnız akademik başarılarına değil, aynı zamanda kişisel gelişimlerine de büyük katkılar sağlıyor. Empati, iletişim, liderlik ve iş birliği gibi sosyal becerilerini geliştirerek, öğrencilerimizi gelecekteki rollerine hazırlıyor ve topluma katkı sağlayacak bireyler olarak yetişmelerine vesile oluyorsunuz.” dedi. 

Son olarak mezun olan öğrencilerin velilerine yönelim olarak Prof. Dr. Recep Bentli, “Bugün sizler, çocuklarınızın hayatlarında önemli bir dönüm noktasına tanıklık ediyorsunuz. Bu gurur verici anın bir parçası olduğunuz için sizleri tebrik etmek istiyorum. Artık çocuklarınız yeni bir başlangıç yapacaklar ve kendi yollarını çizecekler. Sizlerin sevgisi ve desteği, onların hayatta karşılaşacakları zorlukları aşmalarında güç kaynağı olacaktır. Bundan sonra da aynı duyarlılıkla yanlarında olacağınıza yürekten inanıyorum.” ifadelerine yer vererek konuşmalarını sonlandırdı.   
Mezuniyet töreni Prof. Dr. Recep Bentli’nin açılış konuşmalarının ardından üniversite birinci, ikinci ve üçüncüsü olan öğrencilere plaket takdimi ile devam etti. İşletme ve Yönetim Bilimleri Anabilim Dalı Turizm İşletmeciliği Bölümü’ndeki eğitimini üniversite birincisi olarak tamamlayan Fatma Esra Saygılı’ya plaket ve başarı belgesini Rektör Prof. Dr. Recep Bentli takdim ederken; Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümündeki öğrenimini üniversite ikincisi olarak tamamlayan Ümit Kazak’a Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete ve İşletme ve Yönetim Bilimleri Anabilim Dalı Muhasebe ve Finans Yönetimi Bölümündeki eğitimini üniversite üçüncüsü olarak tamamlayan Azra Tozal’a İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay takdim etti. 

Mezuniyet töreni plaket ve başarı belgelerinin takdiminin ardından Rektör Prof. Dr. Recep Bentli ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ndeki eğitim öğretim hayatını birincilikle tamamlayan Fatma Esra Saygılı 6. mezuniyet yılının anısına mezuniyet kütüğüne isimliklerini çakması ve üniversitede bulunan tüm bölümlerde derece ile mezun olan öğrencilere plaket takdimi ile devam etti. 

 Malatya Turgut Özal Üniversitesi 6. dönem mezuniyet töreni coşkusu tüm öğrencilere mezuniyet belgesinin verilmesi ile birlikte sahnede toplu fotoğraf çekimi ve kep atma töreninin ardından gerçekleşen Dj Onur ve Eymen’in sahne aldığı konser ile sona erdi.