Malatya'yı önce deprem sonra ihracat vurdu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılının ilk 9 ayının ihracat rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre Malatya ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 azalarak, 273 milyon 759 bin dolar olarak gerçekleşti. 

Malatya'yı önce deprem sonra ihracat vurdu

Malatya'da deprem sonrası yaşanan göç ve iş gücü kaybı üretimde ciddi aksamalara sebep olurken, ihracatta kısmi de olsa düşüş yaşanmaya devam ediyor. TÜİK verilerine göre Malatya'da Eylül  ayı ihracat rakamları bir önceki yılın aynı ayına göre düşüş göstererek 38 milyon 589 bin dolar ihracat gerçekleşti. Açıklanan verilere göre; İhracat rakamı bir önceki aya göre artış gösterdi.

Açıklanan verilere göre; Malatya’da, 2023 yılının 9 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre ihracat rakamlarında düşüş görüldü. Kentte, geçen yılın ilk 9 ayında 318 milyon 303 bin dolarlık ihracat gerçekleşirken, 2023 yılının 9 ayında ise 273 milyon 759 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. 6 Şubat’ta yaşanan depremlerden ağır hasar alan Malatya’da kısmen de olsa ihracatta toparlanmaya girildiği gözlemlendi. Kayısı üretiminde ve ihracatında lider olan ve dünya kuru kayısı ihracatının yüzde 57'sini tek başına sırtlayan Malatya’da, kayısı ihracatçısı yaşanan felaket nedeniyle Şubat ayında uluslararası pazarda dezavantajlı konuma geldi. Kentte, Şubat ayında ihracat ayında yaşanan düşüş Mart ayında tekrar yükselişe geçmesi yüzleri güldürmüştü. Ancak Nisan ayında ihracat rakamlarında yeniden düşüş yaşanmıştı. Mayıs ayında ihracat rakamları tekrar yükselişe geçmişti. TÜİK verilerine göre kentte, Haziran ayında da ihracatta kısmen yaşanan yükseliş, Eylül ayında da devam etti.