Malatya'ya negatif ayrımcılık!

6 Şubat tarihli depremlerden etkilenen Malatya'nın da içinde bulunduğu 11 ilde mücbir sebep halinin 30 Kasım'a kadar uzatılmıştı. Malatya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odaları Başkanı Serdar Böke, Ankara'da deprem bölgesindeki diğer illerde sürenin uzatılması gündemdeyken, en fazla yıkım ve birçok sorunun yaşandığı Malatya'da sürenin uzatılması gibi bir durumun gündeme dahi gelmediğini söyledi. 

Malatya'ya negatif ayrımcılık!

6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Malatya’nın da içerisinde bulunduğu illerde mücbir sebep hali 30 Kasım’a kadar uzatıldı. Borçlu olanların, alacaklı idarelere 6 Şubat-30 Kasım 2023 döneminde ödemeleri gereken taksitlerinden birincisinin ödeme süresi mücbir sebep halinin sona erdiği ayda dolacak. Sonraki taksitler takip eden ikişer aylık dönemler halinde ödenebilecekti. 30 Kasım’da süresi sona erecek olan mücbir sebep halinin Malatya’da uzatılması gerektiğini belirten Malatya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odaları Başkanı Serdar Böke, depremlerde odalarına kayıtlı ve bağımlı faaliyette bulunan 325 meslek mensubunun yaklaşık 280 büronun yıkıldığını ve ağır hasar aldığını belirtti. 

Malatya gündemde yok

Böke, kentte depremlerden dolayı ekonomik koşullarda sıkıntıların yaşandığını belirterek, “Malatya il ve ilçelerde bulunan vergi mükelleflerinin ve bu mükelleflerin mali iş ve işlemlerini yürüten muhasebe meslek mensuplarının fiziki çalışma koşullarında ve genel ekonomik koşullarda sıkıntıları halen devam etmektedir. Bu fiziki şartlarda vergi beyan ve bildirimleri ile SGK, İş-Kur gibi kurumlara yapılacak bildirimlerin verilmesinde güçlükler yaşanacağı meslek mensupları tarafından odamıza iletilmekte ve yönetim kurulunca yapılan çalışmalarda bu fiili durumun varlığı tespit edilmiştir. Bu şartlar altında Malatya’nın yeniden eski günlerine dönmesi için bizlerle birlikte bu şehrin dinamiklerinin harekete geçmesi gerekirken üzülerek belirtmek isteriz ki! Bizler mücbir sebep halinin uzatılması için çaba sarf ederken Malatya ile ilgili oluşturulan algılardan dolayı Ankara’dan mücbir sebep halinin uzatılması yönünde diğer iller için uzatılma gündemde olmasına rağmen Malatya için uzatılmaması yönünde olumsuz görüş beyan edildiğine şahit oluyoruz” dedi. 

Depremin yaraları sarılmadan yapılan vergisel işlemler vatandaşa yük

Böke, depremin yaralarının sarılmadan vergisel işlemleri vatandaşa yük olarak gördüklerini belirterek, “30 Kasım 2023 tarihinde mücbir sebep halinin sona erecek olması deprem bölgesi için yeni bir şok olacaktır.  Çünkü dokuz aydır yıkılan işyerleri yerine konteynerde faaliyetine devam etmek zorunda kalan bazı günler siftah bile edemeyen esnaf, tüccar birikmiş vergi ve sigorta borçları ile karşı karşıya kalacaktır.  Depremin yaraları sarılmadan vergisel işlemlerin vatandaşa bir yük olarak yüklenmesini sağlıklı görmüyoruz. Depremin oluşturduğu bu olumsuz şartlar içinde ticari yaşam mücadelesi veren iş dünyası için mücbir sebep uzatılmazsa ticari hayat canlanmaz durur” ifadelerini kullandı. 

Mücbir sebep 1 yıl daha uzatılmalı

2011 Van depreminde mücbir sebep halinin 2017 yılına kadar uzatıldığını, Malatya’da depremlerin yol açtığı tahribatların, şehrin yeniden inşasının göz önüne alınması gerektiğini aktaran Böke, “23.10.2011 tarihinde Van il merkezli meydana gelen deprem nedeniyle Maliye Bakanlığınca mükellefler için mücbir sebep hali 31.05.2017 tarihine kadar beş yılı aşkın bir süre olarak ilan edilmişti. Malatya da depremin yol açtığı tahribat ile enkaz kaldırma, şehrin yeniden inşasının en az beş yıl süreceği öngörüsü dikkate alındığında 30 Kasım tarihinde sona erecek olan mücbir sebep hali süresinin en az bir yıl daha uzatılması zorunluluk haline gelmiştir” diye konuştu. 

Teşvik ve destekler sağlanmalı

Bölgedeki yaraların hızla sarılmasını istediklerini belirten Böke, “Bizim bu çağrımıza tüm iş dünyasının da sahip çıkmasını bekliyor bölgedeki yaraların hızla sarılmasını diliyoruz.  Bu süre dahilinde inşaat yatırımlarında, tarım alanında, ticaret ve sanayi yatırımlarında, her türlü ekonomik kalkınmaya yönelik yatırım ortamı için, istihdam, vergi, sosyal güvenlik ile imar ve kentsel dönüşüm mevzuatı yönünden teşvik ve destekler sağlanmalıdır. Bunun içinde mücbir sebep halinin en az bir yıl süreyle uzatılmasını zorunluluk olarak görüyoruz ve mücbir sebep halinin uzatılmasını Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Hazine ve Maliye Bakanlığımızdan talep ediyoruz” dedi.