Malatya Valiliği Uyardı: 'O Bölgelere Girmek Yasak'

Malatya Valiliği, baraj, gölet ve sulama kanallarında suya girmenin yasaklandığını ve uyarılara uyulmaması halinde idari yaptırım uygulanacağını açıkladı.

Malatya Valiliği Uyardı: 'O Bölgelere Girmek Yasak'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Malatya Valiliği, şehirdeki baraj, gölet ve sulama kanallarında güvenliği sağlamak amacıyla önemli bir uyarıda bulundu. Valilikten yapılan açıklamada, DSİ 92. Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan baraj, gölet, regülatör ve sulama kanallarında suya girmenin yasaklandığı belirtildi.

Açıklamada, “Şube Müdürlüğümüz sorumluluk alanı içerisinde işletmeye açılan; sulama, baraj, gölet ve servis yolları gibi tesislerin inşa edildiği yıllarda yerleşimin olmadığı, ancak zaman içerisinde nüfusun yoğunlaştığı bölgelerde, baraj, gölet, regülatör, kanal ve depolama tesislerinde akan ya da durağan su kütleleri ile tesislerin işletme ve bakımı için kullanılan servis yollarının maksatları haricinde kullanılması bölge halkının can ve mal güvenliği açısından risk oluşturmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Bu bağlamda; Karakaya Barajı, Medik Barajı, Boztepe Barajı, Karamamuhmut Göleti, Erkenek Göleti, Bicir Göleti, Sofular Göleti, Arapgir Göleti, Budaklı Göleti, Karadere Göleti, Çat Barajı, Kapıkaya Barajı, Yaygın Göleti, Sultansuyu Barajı, Sürgü Barajı, Polat Barajı, Güzelyurt Göleti ve Beylerderesi Göleti tesislerinde uygun görülen yerlere uyarı levhalarının dikildiği belirtildi.

Vatandaşların bu uyarı levhalarını dikkate alması ve tahrip etmemesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, “İşletmede bulunan tesisler çevresinde can ve mal güvenliğinin sağlanması maksadıyla, tesislere korkuluk yapılması, ızgara konulması, zincir, merdiven, şamandıra ve doğal yaşam için ulaşım yapısı gibi projeye dayalı yapısal tedbirlerin yanı sıra, duyuru, ilan ve eğitim yollarıyla halkın bilgilendirilmesi ve tehlikelere karşı toplumsal bilincin arttırılması gerekmektedir” denildi.

Malatya DSİ 92. Şube Müdürlüğü’nün sorumluluk alanında bulunan tesislerde suya girmenin emre aykırı davranış olarak belirlendiği ve uymayanlar hakkında idari yaptırım cezası uygulanacağı vurgulandı. Malatya Valiliği, kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla, ilgili kurumlar vasıtasıyla suya girmenin tehlikeleri hakkında çalışmalar yapacağını belirtti.

Valilikten yapılan açıklamada, “İl sınırlarımız içerisinde özellikle yaz aylarında serinlemek amacıyla, baraj/gölet gölü, regülatör, sulama kanalı, drenaj kanalı ya da taşkından korunma maksadıyla inşa edilen tesislerde ve akarsularda suya girmenin yasaklanmasına karar verilmiştir. Bu tesislerde suya giren 15 yaş ve üzeri kişilere idari yaptırım cezası uygulanacak, 15 yaşından küçükler ise sulardan çıkarılarak uzaklaştırılacaktır” denildi.