Malatya Türkiye'de birinci sırada

Turgut Özal Üniversitesi Endokrinoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi ve Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi Endokrin ve Metabolizma Uzm. Dr. Lezzan Keskin, Türkiye'de diyabet oranının en yüksek olduğu ilin Malatya olduğunu belirterek, kentte her 5 kişiden birisi diyabet hastası olduğunu söyledi. 

Malatya Türkiye'de birinci sırada

14 Kasım Dünya Diyabet Günü’ne ilişkin Malatya Eğitim Araştırma Hastanesinde açıklamalarda bulunan Endokrin Uzmanı Dr. Lezzan Keskin, ülkede diyabetin arttığını ifade ederek, ciddi ve uzun süreli bakım gerektiğin kronik hastalık olduğunu söyledi. Diyabetin birçok yan etkisinin olduğunu belirten Keskin, “Kanda şeker oranı yükseldiği zaman bizim için önemli olan vücudun diğer organlarına verdiği hasarlardır. Bunlar kan ile birlikte ulaştığı her noktada göz, kalp, böbrek sinir sistemi sıkıntılarına yol açarak maalesef ölümcül sonuçlanmaktadır. Fakat kan şekerini kontrol altına aldığımız zaman bunların tamamen önüne geçebiliyoruz. Özellikle yaşam tarzı değişikliği, uygun diyet, uygun egzersiz ile birlikte ilaç tedavisinin devamlılığı ve doktora uygun zamanlarda gidilip kontrol edilirse kan düzenliliği kişinin hayatını hem süre olarak hem de kalite olarak uzatmaktadır” dedi. 
Türkiye’de diyabet oranı yüzde 13 civarındayken Malatya’da diyabet oranının yüzde 21 olduğuna dikkat çeken Keskin, “Türkiye’de yaklaşık diyabet oranı yüzde 12-13 civarında. Malatya’da yüzde 21, yani  yaklaşık olarak her 5 kişiden birisi diyabet hastası. Türkiye’de diyabet oranının en yüksek olduğu il Malatya. Türkiye’de çok geniş çaplı 11 ili kapsayan ve göç alan illerde bu çalışmanın yapılması gerekiyor. Diyabet, araya giren stres, araya giren enfeksiyon, araya giren travma ile birlikte artar mı?  Elbette artar. Beraberinde anne ve babadan kalan genetik bir miras varsa bu da araya giren enfeksiyon ve travma diyabetin açığa çıkmasını artırır. Ama yüzde olarak hiçbir rakamsal değer verememem, vermem de doğru olmaz. Bunun için çok geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç var. Büyük merkezlerin önderliğinde hocalarımızın da el atmalarıyla bizim de içinde yer alacağımız çalışmalarımız olacaktır. Daha az diyabetin olduğu, daha sağlıklı günlerin bizi beklediği, daha sağlıklı günler temenni ediyorum” diye konuştu.