Malatya'nın havası alarm veriyor! Kirli hava soluyoruz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hava Kalite İzleme (HKİ) ağı üzerinde yer alan bilgiye göre Malatya'nın hava kalitesi geçtiğimiz aylara göre kötüleşti. Hava kalitesi eylül ayında yaklaşık 62 HKİ olarak gerçekleşirken,  Kasım ayında bu oran artarak 131 HKİ oldu.

Malatya'nın havası alarm veriyor! Kirli hava soluyoruz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hava Kalite İzleme (HKİ) ağı üzerinde illerin hava kalitesi günlük olarak paylaşılıyor. Hava Kalite İzleme ağı üzerinde yer alan bilgiye göre, 6 Şubat depremlerinden etkilenen ve yıkımlardan dolayı toz bulutlarına teslim olan Malatya’da, hava kalitesi düştü. Kentte, özellikle yıkımlar ve enkaz kaldırma işlemleri sırasında su kullanılmaması şehrin hava kalitesini düşürüyor. 

Hava kalitesi kötüye gidiyor

6 Şubat ‘ta meydana gelen depremlerinden etkilenen Malatya’da, hava kirliliği, enkaz tozu ve ısınma için açıkta ateş yakılması gibi nedenlerle kötü hava kalitesine ulaşılmıştı. Depremlerin ardından hava kalitesinde iyileşme görülse de, yıkım çalışmalarının artmasıyla tekrar düşüşe geçti. Malatya, Eylül ayında 62  HKİ orta seviyelerde gerçekleşirken, hava kalitesi Kasım ayına ulaşıldığında kötüleşerek 131 HKİ oldu.