Malatya, Gazze için yürüdü

İşgalci İsrail'in Gazze'ye yönelik devam eden katliamına tepki gösteren hekimler ve sağlık çalışanları ve öğrenciler sessiz yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından toplanan sağlık çalışanları adına basın açıklamasında bulunarak boykot çağrısını yineledi.

Malatya, Gazze için yürüdü

İşgalci israilin Gazze'de yaptığı soykırıma tepki göstermek amacıyla Malatya'daki Hekimler, Sağlık Çalışanları ve öğrenciler tarafından başlatılan 'Sessiz Yürüyüş'ün eyleminin 11'incisi düzenlendi. Hürriyet Parkında başlayan ve Kernek Parkında sona eren yürüyüşün ardından basın açıklamasında bulunan eylemciler boykot çağrısını yenileyerek boykota tıbbi ilaçlarında dahil edilmesini istedi.

Malatya, Gazze için yürüdü

Hayvan yemi tüketiliyor

Topluluk adına açıklama yapan  İnönü üniversitesi Hemşirelik 3. Sınıf öğrencisi Feyza Karslıoğlu, "İsrail terör devletinin Filistin'de uyguladığı sistematik zulüm ve işgal devam ediyor. Evler, okullar, hastaneler bombalanıyor. Gazze halkı abluka altında açlığa mahkum ediliyor. Su vanalarını kapatan, tarlaları bombalayan ve kente gıda girişlerini engelleyen İsrail bunları tüm dünyanın gözü önünde saklamaya dahi gerek görmeden alenen gerçekleştiriyor. Gazze halkının un bulamadığı için hayvan yemini öğütlemeye başladığı haberleri geliyor. Bombaların, kitle imha silahlarının dehşetinden kurtulabilen insanlar, yetersiz beslenmenin, susuzluğun, salgın hastalıkların pençesinde ölüme mahkum ediliyor" dedi. 

Malatya, Gazze için yürüdü

Refah kapısı açılmalıdır

Dünyanın en büyük hava açık hava hapishanesi olan Gazze'ye ait olan tek kapının Refah sınır kapısı olduğunu söyleyen Karslıoğlu, "Aynı zalim evin ablukası altında, insani yardımlara neredeyse hiç geçit vermiyor. Buradan haykırıyoruz. Refah mutlaka açılmalıdır. Devletimizi, sivil toplum kuruluşlarımızı, milletimize ve tüm insanlığı bu konuda ses vermeye davet ediyoruz. Bu duyarlılıkla gerçekleşen ve tüm insani adımlara, sizlere yürüyüşlere olan desteğimizi de dile getirmek istiyoruz" ifadesini kullandı. 

Malatya, Gazze için yürüdü

Bütün zalimler tek safta

Soykırımın artarak devam ettiğini vurgulayan Karslıoğlu, "Bir avuç mazlumun karşısında bütün dünya zalimleri tek safta saldırmaya devam ediyor. Gönlü ve duası Filistin'in yanında olan, vicdan sahiplerinin ise en büyük silahlarından birisi boykottur. Hayatımızın her alanında da mesleklerimizde boykot çağrımızı tekrarlıyoruz. Tüm meslektaşlarımıza zulme destek olan ilaç firmalarının boykot etmeyi hatırlatıyor, Sağlık Bakanlığı yetkililerinden de aynı hassasiyeti hastane eczanelerinde göstermelerini bekliyoruz" açıklamasını yaptı. 

Malatya, Gazze için yürüdü

Mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz

Hekimler ve sağlık çalışanları olarak yapılan yürüyüşün 11'incisini düzenlediklerini hatırlatan Karslıoğlu, "Sessiz yürüyüşümüzde tutuklansalar da öldürülseler de görevleri başkanından ayrılmayan gazileri meslektaşlarımızı tekrar selamlıyoruz. Elbette çok iyi biliyoruz ki, sen kaybedeceksin İsrail. İnsanlık kazanacak, Filistin halkı kazanacak. Beyaz önlüklerini soykırıma karşı duvar örenler kazanacak. Yıktığın hastanelerin içinde bütün insanların hayatını kurtarmaya devam eden Gazzeli meslektaşlarımız kazanacak. İnsanlık dışı bütün eylemlerden kurtulmak için verdiğimiz mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu minvalde tüm hekimlere sağlık Çalışanlarının ve bütün vicdan sahibi insanları harekete geçirmeye, bu onurlu yürüyüş değer alarak zulme karşı durmak adına sessizce yürüyüş kervanımıza ses olmaya davet ediyoruz. Kanıksamayacağız, normalleştirmeyeceğiz, sabırla ve azimle zulme karşı duranlar arasında olacağız" şeklinde konuştu.

Malatya, Gazze için yürüdü