Malatya Fayı Tek Seferde Kırılamaz!

Deprem Araştırmacısı Baturhan Öğüt, 6 Şubat 2023'teki Elazığ-Pazarcık depremlerinde Malatya fay zonunun önemli bir kısmının kırıldığını ve bu sayede fay üzerinde biriken enerjinin büyük ölçüde boşaldığını ve fayın tek seferde kırılamayacağını belirtti.

Malatya Fayı Tek Seferde Kırılamaz!

Deprem Araştırmacısı Baturhan Öğüt, Malatya'da 7 büyüklüğünde bir depremin olabileceği söylentilerine sosyal medya hesabından açıklık getirdi. Öğüt, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremin Malatya'ya doğru yaklaşık 110 km uzunluğunda bir fay kırılmasına neden olduğunu vurguladı. Bu kırılan fayın Çöşnük fayı yani Yeşilyurt-Baskil fay zonunun alt segmenti olduğunu belirtti. Öğüt, Çöşnük fayının geçmişteki depremselliğine değinerek, 1121 yılında kuzeye doğru uzanan doğrultu-atımlı fayda 7,5 büyüklüğünde bir depremin ve 1759 yılında Çöşnük fayında 6,5 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini hatırlattı.

Deprem Araştırmacısından Malatya depremi açıklaması!

Öğüt, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Malatya'da 7 büyüklüğünde deprem olabilir açıklamasına karşı. 6 Şubat ikinci 7,6 büyüklüğündeki depremde Malatya'ya doğru yaklaşık olarak 110 km uzunluğunda bir fay kırıldı. Bu 110 km uzunluğunda kırılan fay Çöşnük fayı yani Yeşilyurt Baskil fay zonunun alt segmenti. Çöşnük fayının geçmiş depremselliğine ve Malatya fay zonuna paralel doğrultuda kuzeye doğru uzanan doğrultu-atımlı fayda 1121 yılında 7,5 büyüklüğünde deprem olmuş ve stres boşaltmıştı, Çöşnük fayında ise 1759 yılında 6,5 büyüklüğünde deprem üretmişti. Çöşnük fayı 265 yıl sonra 06.02.2023 tarihinde 110 km uzunluğunda kırılma yaşayınca üzerinde bulunan enerjiyi çok büyük ölçüde boşalttı. Doğanşehir fayı komple ve Akçadağ segmenti Dedeyazı köyüne kadar kırıldı. Yine Malatya'yı ilgilendiren segment olan Erkenek Gölbaşı segmenti ayrıca Pütürge segmenti 1893-7,1 1104-6,5 1905-6,8 1964-6,0 ve 6 şubat 7,8'lik depremde kırılarak rahatlamıştı. Pazarcık-Türkoğlu’nun güney uç kısmı ilâ Erkenek segmentinin kuzey batı uç kısmına kadar toplam 120 km uzunluğunda bi fay kırılmıştı" dedi.

Malatya Fayı Tek Seferde Kırılamaz!

Malatya Fayı bir çok parçadan oluşuyor

Öğüt, "Erkenek ve Pütürge segmentine paralel doğrultuda kuzey güney yönlü 6 Şubat'tan bu yana kadar süregelen yaklaşık olarak 70 km uzunluğa sahip alan içerisinde artçı depremler Baskil fay zonunun bir parçasının da kırıldığını göstermektedir. Malatya fay zonu birçok parçadan oluştuğu için ve artık komple tek seferde kıracak basınç oluşamadığı için tek seferde kırılamaz ki kırılsa idi 6 şubattaki 7,6'lık depremde oluşan basınç sonucunda kırılırdı. Bu sebepten dolayı Malatya’da 7 ve üzeri deprem yok sevgili dostlar.” İfadelerini kullandı. 

Deprem Araştırmacısından Malatya depremi açıklaması!