Malatya'daki hekimlerden protesto

Malatya'da hekimler, işgalci İsrail'in Gazze'deki saldırılarını protesto etti.

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Malatya'daki hekimlerden protesto

"Hekimlerden İnsanlık Adına Sessiz Yürüyüş" etkinliğinde, doktorlar, sağlık çalışanları ve engelliler, Kanal Boyu Caddesi'nden, Kernek Meydanı'na kadar yürüdü.

Grup adına basın açıklamasını yapan Ahmet Selim Özkan, İsrail'in saldırılarını "soykırım" olarak nitelendirdi.

Malatya'da, İsrail'in Gazze'deki saldırılarını protesto etmek amacıyla "Hekimlerden İnsanlık Adına Sessiz Yürüyüş" etkinliği düzenlendi.

Kanal Boyu Caddesi'nden başlayan yürüyüşe, doktorlar, sağlık çalışanları ve engelliler katıldı. Yürüyüşte, "Filistin'e özgürlük", "İsrail işgalcidir", "Gazze'de katliam sürüyor" yazılı pankartlar taşındı.

Yürüyüş sonunda Kernek Meydanı'nda basın açıklaması yapan Malatya Tabip Odası Başkanı Ahmet Selim Özkan, İsrail'in Gazze'deki saldırılarını "soykırım" olarak nitelendirdi.

Özkan, "İşgalci İsrail'in, Filistin'de on yıllardır devam ettirdiği sistematik işgal ve zulmün 7 Ekim'den bu yana soykırımdan başka hiçbir kelimeyle anlatılamayacak boyutlara ulaştığını" belirtti.

Gazze'de sivil, hasta, hekim, çocuk, kadın fark etmeksizin büyük bir katliamın bütün dünyanın gözü önünde devam ettiğini ifade eden Özkan, şöyle devam etti:

"İnsan hakları ve uluslararası hukuk kuralları açıkça ihlal edilerek binlerce sivil, kadın ve çocuk acımasızca katledildi. Ayrıca tıbbi malzemelerin temini ve sağlık hizmetlerinin sunumu da engellenerek kuvözdeki bebeklerin dahi ölümüne neden olundu.

Hekimler olarak İsrail'in saldırılarına karşı tepki göstermeye, Gazze'deki sivillerin, çocukların, kadınların, meslektaşlarımızın ve hastaların hayatlarının korunması adına hekimlik mesleğine yakışır bir duruş ortaya koymaya kararlıyız. Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere dünyadaki tüm hekim, sağlık çalışanı ve vicdanlı insanları harekete geçmeye çağırıyoruz. Ayrıca tüm meslektaşlarımızı yapılan zulme açıktan desteğini bildiren ilaç firmalarını boykot etmeye davet ediyoruz."