Malatya'da yıkım çalışmaları hızlandı

6 Şubat depremlerinden etkilenen Malatya'da, ağır hasarlı binaların yıkımı devam ediyor. Malatya Valisi Ersin Yazıcı, yıkım oranının yüzde 82'ye ulaştığını açıkladı.

Malatya'da yıkım çalışmaları hızlandı

6 Şubat depremlerinden etkilenen Malatya’da, binlerce bina ve bağımsız yapı ağır hasar aldı. Depremlerin ardından başlatılan yıkım çalışmaları aralıksız devam ederken, Malatya Valisi Ersin Yazıcı, yıkım oranının yüzde 82’ye ulaştığını ve kent merkezinde ağır hasarlı binaların  neredeyse bitmek üzere olduğunu ifade etti.

Malatya Valisi yıkım oranını açıkladı!

 Malatya'da, geçen yıl ağustos ayında yüzde 15 seviyesinde olan ağır hasarlı binaların kapladığı alandaki yıkım oranı, çalışmaların hızlanmasıyla yüzde 82'ye ulaştı. Pazarcık ve Elbistan merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde 6 bin binanın yıkıldığı kentte 35 bin 680 bina ağır hasar aldı. Kent merkezi ve ilçelerde yıkım kararı verilen "hayalet binalar", iş makineleriyle kontrollü yıkılıyor, yüksek katlılarda ise patlayıcı kullanılıyor.

Malatya Valisi yıkım oranını açıkladı!

Yıkılan ağır hasarlı binalardaki molozlar iş makineleriyle kamyonlara yüklenerek depolama alanlarına gönderiliyor.

"Çarşı merkezinde ağır hasarlı bina hemen hemen kalmadı"

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, Kahramanmaraş merkezli depremlerden en çok etkilenen kentler arasında Malatya'nın da bulunduğunu söyledi.Depremin üzerinden yaklaşık 1 yıl geçtiğini hatırlatan Yazıcı, kentte afetzedeler için kalıcı konut çalışmaları tüm hızıyla sürerken ağır hasarlı yapıların yıkımının da aynı şekilde devam ettiğini dile getirdi.

Malatya Valisi yıkım oranını açıkladı!

Kentte ağır hasarlı bina yıkımını ilerlettiklerini belirten Yazıcı, şunları söyledi: "Yıkımlarda şu anda yüzde 82 seviyesine geldik. Kentin tamamında yıkım hızlı şekilde devam ediyor. Ağır hasarlı binaların kapladığı alandaki yıkım oranı ağustosta yüzde 15,30 iken şu anda yüzde 82'ye ulaştı. Hatta şehir merkezi, çarşı dediğimiz bölgede yüzde 96-97'ye ulaştık. Çarşı tabir ettiğimiz bölgedeki 200 ağır hasarlı bina dava süreci devam ettiğinden yıkılamadı. Çarşı merkezinde ağır hasarlı bina hemen hemen hiç kalmadı diyebilirim. Kırsaldaki binalarımızı yıkmaya devam ediyoruz. Yeni binaların inşaatı da bir yandan sürüyor."

Malatya Valisi yıkım oranını açıkladı!