Malatya'da ne kadar konut teslim edilecek!

6 Şubat depremlerinin büyük yıkıma uğrattığı illerin başında gelen Malatya'da incelemelerde bulunan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, 'Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu süreçte deprem bölgesini ziyaret edeceğini, Malatya'da 5 bin 130 konutun yapımının bittiğini ve depremzedelere teslim edileceğini' belirtti.

Malatya'da ne kadar konut teslim edilecek!

6 Şubat depremlerinin büyük yıkıma uğrattığı illerin başında gelen Malatya’da incelemelerde bulunan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, asrın felaketinin yıl dönümünde 11 ilde toplamda 46 bin konutun hak sahiplerine teslim edileceğini söyledi.

11 ili etkileyen asrın felaketinin yıl dönümünün yaklaştığını belirten Bulut, Malatya’da deprem sonrası rezerv alanlarında yapımına başlanan toplam konut sayısının 25 bini aşkın olduğunu söyledi. Bunlardan 15 bininin toplu konut, diğerlerinin ise köy konutları olduğunu söyleyen Bulut, “6 Şubat tarihi itibariyle 11 ilimizde toplam 46 bin konutumuz kura çekimi ile hak sahiplerine teslim edilecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu süreçte deprem bölgesini ziyaret edeceğini ifade eden Bulut, Malatya’da 5 bin 130 konutun yapımının bittiğini ve depremzedelere teslim edileceğini belirtti. Başkan Bulut, “Hem bu enkaz kaldırma çalışmaları hem de buradaki vatandaşlarla uzlaşmak suretiyle şehirde söz sahibi olan STK’lar, vatandaşlar ile istişare edilerek şehir merkezlerinin ayağa kaldırılması adına büyük bir seferberlik içindeyiz” ifadelerine yer verdi.

Emlak Konut tarafından kent merkezinde Bakırcılar Çarşısı olarak bilinen alanda çalışmaların devam ettiğine de değinen Bulut, bunun yan sıra Saray Mahallesi’nde de çalışmalara başlanılacağını ifade etti. 10 gün içerisinde bu bölgenin de ihalesinin yapılacağını açıklayan Bulut, “Bu bölgede bin 352 konut, bin 605 ofis ve dükkan olmak üzere proje hazırladık. Yine tüm şehirler için geçerli şehir merkezlerindeki kültürü, ticari yapılarına uygun olacak şekilde yetkin ve duyarlı mimarlarla çalışıyoruz. Malatya’da da bu titizlikle proje hazırladık. Saray Mahallesinin 1. Etap projesinin ihalesi 10 gün içinde gerçekleştirilecek. İlk etapta burada 594 konut 493 dükkan ve 250 ofis olacak. Diğer etaplara da hızlı bir şekilde başlayacağız” şeklinde konuştu.