Malatya'da hasar tespiti yapılmalı

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 2023 Mayıs ayından beri yüzlerce irili ufaklı deprem meydana gelen Malatya'da yeniden hasar tespiti yapılması gerektiğini söyledi.

Malatya'da hasar tespiti yapılmalı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

6 Şubat depremlerin üzerinden 11 ay geçmesine rağmen artçı sarsıntıların yaşandığı 25 Ocak’ta Battalgazi merkezli 5,2 şiddetindeki depremin ardından Malatya bir kez daha deprem gerçeğiyle yüz yüze geldi. Deprem, Elazığ, Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş gibi çevre illerden de hissedildi. Saatlerce evlerine giremeyen, sokakta ve sosyal tesislerde bekleyen Malatyalılar büyük panik yaşadı.

Depremler yeni hasarlara yol açtı mı?

Yaşanan depremlerle ilgili yazılı bir açıklama yapan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba; “Geçen yıl 6 Şubat depremlerinin ardından başlıcaları 10 Ağustos'ta 5,3, 24 Ağustos'ta 5,0, 23 Kasım’da 5.2 ve 4.7, 1 Aralık'ta 4.8, 25 Ocak’ta ise 5,2 şiddetinde olmak üzere yüzlerce artçı deprem meydana geldi. Ancak, Malatya'da Mayıs 2023'ten beri yeni bir hasar tespit çalışması yapılmadı. Hafif ve orta hasarlı binaların son durumu nedir? Depremler binalarda yeni hasara yol açtı mı? Bilinmiyor” dedi.

Malatya genelini kapsayacak şekilde 

Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından geçmiş dönemlerde talep eden vatandaşların evlerinde sınırlı sayıda inceleme yapıldığını belirten Ağbaba, “Battalgazi merkezli 5.2 şiddetindeki son depremle birlikte Malatya'da hasar tespit çalışmasının tekrar ve Malatya genelini kapsayacak şekilde yapılması, üst üste meydana gelen depremlerin yarattığı olumsuz bir durum varsa kamuoyuna açıklanması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.