Malatya'da Ekmeğe Ramazan Zammı! İşte fırsatçıların yeni oyunu...

Malatya'da depremden zarar gören esnafa verilen geçici iş merkezinde faaliyet gösteren bir fırıncı esnafı, odanın zam kararı olmamasına rağmen Ramazan'ı fırsat bilerek 200 gramı 7,5 TL'den satılan ekmeği, sözde 20 gramaj artırarak, 10 TL'den satmaya başladı. 

Malatya'da Ekmeğe Ramazan Zammı! İşte fırsatçıların yeni oyunu...

Malatya'da fırsatçılar Ramazan ayının ilk gününü boş geçmedi. 6 Şubat depremlerinde büyük yıkımların yaşandığı Malatya'da iş yerleri yıkılan esnafa verilen Emlak Konut Geçici İş Merkezinde faaliyet gösteren bir fırıncı esnafı, ekmeğin ağırlığını 20 gram arttırarak, fiyatını 10 liraya çıkardı.
6 Şubat depremlerinde büyük yıkımların yaşandığı Malatya'da iş yerleri hasar alarak yıkılan esnafa verilen Emlak Konut Geçici İş Merkezinde faaliyet gösteren bir fırın esnafı, ekmeğin gramajını 20 gram arttırarak, fiyatını 10 liraya çıkardı. Malatya Fırıncılar Odasından ekmeğe zam yapılmasına dair herhangi bir karar alınmazken 20 gram ekmek için 2,5 TL ücret talep eden esnafın Emlak Konut geçiçi çarşıda faaliyet gösterdiği için 2 sene boyunca kira ödemeyecek olması da dikkat çekti.Malatya'da Fırsatçılar Sahnede: Ramazan'da Ekmeğe Zam!

20 gram ekmek 2,5 TL

Malatya Fırıncılar Odasının zam kararı almamasına rağmen Ramazan ayını fırsat bilen bir fırın esnafı, 200 gram olan ekmeğin gramajını 220 grama çıkartarak ekmek için 10 lira istiyor. Odanın belirlediği fiyat üzerinden artış yapılsaydı 220 gram ekmek fiyatının 8,25 lira olması gerekirken ekmek başına 1 lira 75 kuruş fazla ücret talep eden esnafın; Emlak Konut geçici çarşıda faaliyet gösterdiği için 2 sene boyunca kira ödemeyecek olması da dikkat çekiyor. Fiyat artışı oyununa tepki gösteren vatandaşlar ise fırsatçılığın cezasız kalmamasını talep ederek, denetimlerin arttırılmasını istiyor.Malatya'da Fırsatçılar Sahnede: Ramazan'da Ekmeğe Zam!

Çarşıdan çıkarılsın

Ekmekte oyun yapıldığını ve bunun etik olmadığını aktaran bir vatandaş ise, "Bu güzel bir davranış değil. Ramazan ayında ise hiç değil. Denetimler arttırılmalı. Fırsatçılığın önüne geçilmeli. Bu adam konteyner çarşıda 2 sene kira ödemeyecek. Maliyetleri düşük olacak ama insanları aldatacak. Hiç yakışmadı. Madem öyle kira ödeyen fırıncılar ekmeği 15 liradan satsın böyle şey olur mu? Devletin onu oradan çıkarması gerekir.