Malatya'da bitmek üzere, Diyarbakır'da başlamadı!

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesindeki hasarlı binalar, depremin üzerinden yaklaşık bir buçuk yıl geçmesine rağmen yıkılmayı bekliyor. Mahalleli, hasarlı binaların uyuşturucu ve fuhuş yuvasına döndüğünü belirterek, tehlike saçtığını söyledi. 6 Şubat depermlerinde en çok hasar alan illerin başında gelen Malatya'da yıkım işlemleri şehir merkezinde yüzde 98'e ulaşırken Dİyarbakır'da yavaş ilerlemesi tepkilere neden oldu.

Malatya'da bitmek üzere, Diyarbakır'da başlamadı!

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerden etkilenen Diyarbakır’da hasarlı binaların yıkımı devam ederken, merkez Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesi 787’nci Sokak’taki 7 katlı İbrahimoğulları Apartmanı ve Baran Apartmanı ile ismi öğrenilemeyen bir bina depremin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen yıkılmayı bekliyor.

Mahalleli, korkarak etrafından geçtiği binalarda fuhuş ve uyuşturucu madde kullananların cirit attığını, binada kolonların hepsinin patladığını ifade ederek, yetkililerin duruma bir çare bulmasını istedi.

Mahallede esnaf olan Nihat Ekinci, korkudan mahalleden geçemediklerini ifade ederek, “Merkez Bağlar ilçesine bağlı 5 Nisan Mahallesi’nde esnafım. Hemen yanı başımızdaki apartmanlar Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremde hasar gören apartmanlardır. Bir seneden fazladır harabe şekilde duruyor. Bu binaların acilen yıkılmasını istiyoruz. Bahse konu olan binaların kolonları patlamış halde. Korkudan mahalleden geçemiyoruz. Çok tehlike arz ediyor. Yetkililer duruma bir el atarsa çok iyi olur. Çünkü hasarlı binalara giren çıkan belli değil. Bu durumdan da rahatsızız” dedi.

“Kolonlar ikiye bölünmüş ama bina halen ayakta”

Mahalle sakini Rıfat Hayme ise, “Kahramanmaraş merkezli depremle birlikte mahallemizdeki bina hasar gördü. Mahallemizde yaklaşık 5 bina hasarlıdır. Bu binaların yıkılmaması tehlike saçıyor. Binaların etrafından geçerken can güvenliği olmuyor. Çocuklarımız aynı şekilde rahat bir şekilde okula gidemiyor. Bu tarz yıkımı bekleyen hasarlı binaları bir an önce yıksalar çok iyi olur. Binada kolonlar ikiye bölünmüş ama bina halen ayakta” diye konuştu.