Malatya'da arife günü çarşı pazar boş kaldı

Malatya'da etkili olan sağanak, Arife günü olmasına rağmen esnafları iş yapamaz hale getirirken, yağışa rağmen çocuklarına bayramlık kıyafet almak için çarşıya çıkanlarsa adeta sırılsıklam oldu.

Malatya'da arife günü çarşı pazar boş kaldı

Malatya’da son 2 gündür belli aralıklarla etkili olan sağanak yağış nedeniyle cadde ve sokaklar göle döndü.
Adeta hayatın felç olduğu kentte bazı bölgelerde yollar sular altında kaldı.

Çevreyolunda bulunan alt geçitler olmak üzere birçok bölgede yaşanan su taşkını, sürücü ve yayalara zor anlar yaşattı.

Depremde iş yerleri yıkılan ve kurulan geçici konteyner çarşılarda hizmet veren esnaflar bu bayramda umduğunu bulamadı.

Bayram alışverişini dört gözle bekleyen ve özellikle Arefe gününde yoğunluğun doruğa ulaştığı çarşı merkezi son iki gündür şiddetli sağanak yağış nedeniyle adeta boş kaldı.

Yağıştan dolayı esnaflar doğru dürüst iş yapamazken, bayramda çocuklarını sevindirmek için onlara kıyafet almaya çıkan aileler ve çocuklar ise adeta sırılsıklam oldu.

"Bugün Arefe olması hasebiyle müşteri yoğunluğunu bekliyorduk ama son iki gündür hava yağışlı olunca müşteriler pek çarşıya gelmiyor"

Yaklaşık 31 yıldır ayakkabı sektöründe olduğunu ve depremde iş yerleri yıkılınca esnaflar için kurulan geçici konteyner çarşıya taşındığını söyleyen Ayakkabı esnafı Mehmet Demir, "Birkaç günüdür satışlarımız iyiydi. Bugün de Arefe olması hasebiyle müşteri yoğunluğunu bekliyorduk ama son iki gündür hava yağışlı olunca müşteriler pek çarşıya gelmiyor. Buna da şükür. Maşallah şu anda gördüğünüz gibi Allah'ın rahmeti hala yağıyor. Tabi yağışa da ihtiyacımız var. Buna da şükürler olsun. Çünkü toprağın, bağ ve bahçelerin de rahmete ihtiyacı var." diye konuştu.

"Yağış olmasıydı bugün Arefe olması hasebiyle her yer dolup taşardı"

Bayram dolayısıyla satışlarının iyi olduğunu ancak son 2 gündür şiddetli yağış nedeniyle satışlarının düştüğünü belirten giyimci Sezer Topdağ, "Tabi yağış olmasıydı bugün Arefe olması hasebiyle burası dolup taşardı ama malum yağıştan dolayı çok acil bir ihtiyaç olmasa halk çarşıya çıkmıyor. Bugünü çok yoğun bekliyorduk ama demek ki nasibimiz buymuş" diye kaydetti.

"Demek ki nasibimiz buydu buna da şükür"

Arefe olmasına rağmen yağıştan dolayı işlerinin durgun olduğunu kaydeden Mustafa Aslan, "Demek ki bugün ki kazancımız buydu. Bugün de Allah bunu nasip etti. Buna şükür. Bundan 3-5 gün önce iyiydi ama bugün hava yağışlı olunca işler durdu. Çünkü vatandaş dışarıya çıkamıyor. Onun için haliyle işlerde durgun oluyor. Çocukları için alışverişe çıkanlarda yağmurdan dolayı perişan oluyorlar" dedi.

"Torunlarıma kıyafet aldım. Allah nasip ederse yarın da Ramazan Bayramı'nı idrak edeceğiz"

Torunlarına bayramlık almak için çarşıya geldiğini ifade eden İsmet Aksoy, "Bugün Ramazan'ın son günü Allah nasip ederse yarında Ramazan Bayramı'nı idrak edeceğiz. Bundan dolayı çarşıya geldik. Maşallah şiddetli bir yağış var. Kendilerine pantolon ile tişört aldık şimdi de eve gidiyoruz" dedi.

"Kendime kıyafet aldım. Bayramda büyüklerimin ellerini öpeceğim onlar da bana bayramlık verecekler"
Çocuklardan Yusuf Berat Aksoy, "Bayram için daha önce kendimize elbise almıştık ama evde giyince olmadı bundan dolayı değiştirmeye geldik. Elbiselerimizi aldık şimdi de eve gidiyoruz. Bayramda büyüklerimin ellerini öpeceğim onlar da bana bayramlık verecekler." diye konuştu.

"İnşallah kayısıya zarar vermez"

Vatandaşlardan Selahattin İzgi, "Torunları alarak bayram alışverişine çıktık ama şiddetli bir yağmur var. Bereket yağıyor. İnşallah kayısıya zarar vermez" dileğinde bulundu.

Çocuklardan Aydın İreç, yarın Ramazan Bayramı olduğu için kendisine ve kardeşine kıyafet alınması için anne babasıyla birlikte çarşıya çıktıklarını söyledi.

Nafiye Zencirkıran ise bayramda çocuklar sevinsin diye kendilerine kıyafet almaya geldiklerini söyledi. (İLKHA)