Malatya'da 6,5'lik deprem uyarısı

Malatya'nın Pütürge ilçesi dün 4,5 büyüklüğünde depremle sallanmıştı. Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, Malatya'da 6.5 büyüklüğünde bir deprem daha olabileceğini açıkladı.

Malatya'da 6,5'lik deprem uyarısı

Malatya'da 4.5 büyüklüğünde depremin ardından Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy'dan kritik bir uyarı geldi. Üşümezsoy, Malatya'da 6.5 büyüklüğünde bir deprem daha olabileceğini ifade etti.


TV5'te yer alan habere göre; Üşümezsoy, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından Malatya'nın Pütürge ilçesinde 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini hatırlattı. Bu depremin Sivrice depreminin en batı ucunda kırılan faydaki bir deprem olduğunu belirten Üşümezsoy, "Bu kırılma burada ya atımı, stres boşalımını tamamlamak için buradan başlayacak ve ya burada 6.5'lik bir deprem olabilir veya güneye doğru Adıyaman'a doğru ilerleyerek Gölbaşı'dan Pazarcık'a doğru gidecek bir kırılmayı tetikleyecektir" dedi.
Üşümezsoy, Pütürge depreminin Sivrice depreminin bir artçısı olduğunu ve Sivrice depreminde yetersiz kırılan kesimin aslında 6 Şubat Pazarcık depremini de tetikleyen bir deprem olması açısından önemli olduğunu ancak şu anda kendisi bir depremi tetiklemeyeceğini kaydetti.

Üşümezsoy, Malatyalıların 6.5 büyüklüğündeki bir depreme hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.