Malatya Çarşısına yapılacak işyeri sayısı belli oldu

Bir dizi ziyaret ve açılışa katılmak üzere deprem bölgesi Malatya'ya gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Malatya'da deprem sonrası yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yılmaz, Malatya'da 120 dönümlük alana 5 bin yeni iş yeri tasarladıklarını söyledi. 

Malatya Çarşısına yapılacak işyeri sayısı belli oldu

Yılmaz, Malatya Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda iş insanları ile bir araya geldiği toplantıda, ticari hayatın canlanması için Malatya Çarşısı Projesi'ni başlattıklarını belirtti. Yılmaz, 120 dönüm alanda 5 bin yeni iş yeri tasarlandığını, Yerinde Dönüşüm Projesi kapsamında ise ilk temelin tarihi Bakırcılar Çarşısı'nda atıldığını, 250 bin metrekarelik alanda kurulacak Bakırcılar Çarşısı'nın ilk etabında, 7 bin 600 metrekarelik bölümde 293 dükkan ve 165 araçlık kapalı otopark inşa edileceğini ifade etti.

2 bin 400 iş yeri yapılması planlanıyor

Deprem sonrası çalışmalarla, kalıcı konutların ve tahrip olan altyapının inşasıyla bölgenin sosyoekonomik olarak yeniden canlanmasını hedeflediklerini ifade eden Yılmaz, bu kapsamda iş yeri hasar gören, yıkılan küçük sanayi esnafının ihtiyacını karşılamak amacıyla ilk etapta 714, toplamda 2 bin 400 iş yeri yapılmasının planlandığını belirtti.

22 bin konutun inşaatı devam ediyor

Malatya'da deprem sonrası yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Malatya'da şu an itibarıyla 22 bin civarında konutun inşaatı devam ediyor gerek şehir merkezinde gerek kırsalda. 4 binden fazla konutumuzu yıl sonuna kadar teslim etmiş olacağız. Çok şükür açıkta hiçbir vatandaşımız yok, hepsi konteynerlerde, belli standartlarda ihtiyaçları gideriliyor. En hızlı şekilde hak sahipliği çalışmalarını tamamlama gayreti içindeyiz. Yakın bir zamanda bu çalışmalar bitmiş olacak. Tabii bazı itiraz süreçleri, bildiğiniz hukuki süreçler var. Onları da elimizden geldiğince hızlandırıyoruz. Ankara'da güçlü bir koordinasyon yapısı oluşturmuş durumdayız."