Malatya Büyükşehir uyardı! Kaçak kullanıma hapis cezası!

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, kaçak su kullanımı ile mücadele çalışmalarına hız verdi. MASKİ Genel Müdürlüğü, yoğun bir şekilde alan taraması yaparak su kaçaklarını tespit edip hukuki süreç başlatılacağını duyurdu.

Malatya Büyükşehir uyardı! Kaçak kullanıma hapis cezası!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İçme suyunun abone olmadan veya bahçe sulamada kullanılmasının susuzluğa sebep olacağını belirten MASKİ Genel Müdürlüğü, yoğun bir şekilde alan taraması yaparak su kaçaklarını tespit edip hukuki süreç başlatıyor.

Kaçak Su Kullananlara 6 Aya Kadar Hapis Cezası

Kaçak su kullanımları; abone olmadığı halde MASKİ’ ye ait su borularını kırıp yeni boru çekerek, abone iken sayaçsız veya sayacı işletemeyecek yollarla su temin edilmesi gibi dış müdahaleler sonucu meydana geliyor. Abonelik yaptırmadan bu tarz yollarla su kullanmak suç teşkil ediyor. Türk Ceza Kanunu’nun göre; kaçak su kullanan kişiler hakkında idari para cezası, 6 aya kadar hapis cezası uygulanacağı belirtiliyor.

Susuzluğa Sebep Oluyor

Kaçak su kullanımıyla aktif bir şekilde mücadele eden MASKİ Genel Müdürlüğü ekipleri sahada düzenli olarak taramalar yapıyor. İçmesuyunun kaçak olarak ve amacı dışına çıkılarak sulamada kullanılması bazı yerleşim yerlerinde su kesintilerine sebep olmaktadır. İçme ve kullanma suyunun amacı dışında sulamada kullanılması, su sarfiyatını arttırarak suyun yetersiz kalmasına ve vatandaşların mağduriyetine sebep olabiliyor. 
Özellikle yaz aylarında meydana gelen bu durum karşısında vatandaşların içmesuyu ile tarımsal sulama yapmamaları büyük önem arz ediyor. Ayrıca kırsal mahallelerimizdeki vatandaşların bahçe sulamasında içmesuyu kullanmama konusunda çok hassas davranmaları gerekmektedir.

Vatandaş Desteği Önemli

Kaçak konusunda vatandaşlara da rol düşmektedir. Kaçak su kullananları tespit eden vatandaşlarımızın, MASKİ Genel Müdürlüğü WEB sayfasına (www.maski.gov.tr)  ve ALO 185 Çağrı Merkezine bildirmeleri vatandaşlık görevleridir. Kaçak su ihbarında bulunan vatandaşlarımızın kimlik bilgileri gizli tutulacaktır.