Malatya birinciliği getirdi!

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın açıklamasına göre, Malatya'da üretimi oldukça fazla olan kayısı, Türkiye'yi dünya listesinde birinciliğe taşıdı.

Malatya birinciliği getirdi!

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, temel tarım ürünlerinin üretiminin yetersiz olduğu iddiaları üzerine açıklama yaptı. Yumaklı, Türkiye'nin 23,9 milyon hektar işlenen tarım alanı varlığı ile 85 milyonu aşan ülke nüfusu ve 50 milyona yaklaşan turistin gıda ihtiyacının karşılanmasının yanında ihracatta da bulunarak, tarımsal hasılada Avrupa'nın birinci tarım ülkesi olma özelliğini devam ettirdiğini belirtti.

Malatya birinciliği getirdi!

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre, Türkiye'nin dünya bitkisel ürünler üretiminde 12'nci, sebze üretiminde 4'üncü ve meyve üretiminde dünyada 6'ncı sırada olduğunu bildiren Yumaklı, şu bilgileri verdi:"Ülkemiz, fındık, kiraz, incir, kayısı, ayva ve keçiboynuzu üretiminde dünya birincisi. Kavun, karpuz, hıyar, pırasa, zeytin, mandarin ve elma üretiminde dünya ikincisi. Çilek, nohut ve domates üretiminde dünya üçüncüsü. Kestane, ceviz, armut ve mercimek üretiminde dünya dördüncüsü."

Kuru kayısıda ihracat birincisi

Malatya birinciliği getirdi!

Türkiye’nin kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm ve ayva ürünlerinde dünya ihracatında lider konumunda olduğunu belirten Yumaklı, şunları söyledi: “Şeker pancarında beşinci. Üzümde altıncı ve kütlü pamuk üretiminde yedinci sıradadır. Fındık, kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm ve ayva ürünlerinde dünya ihracatında lider konumdadır. Buğday unu ihracatında dünyada birinci, makama ihracatında ikinci sıradadır."