Malatya, Adıyaman, Kahramanmaraş diğer illere de örnek olmalı! 

31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere 2,5 ay kala, siyasi partiler de aday belirleme süreçlerini hızlandırdı. 6 Şubat depremlerinden etkilenen illerde Ak Partinin mevcut belediye başkanlarında değişikliğe gitmesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Gazeteci İsmail Saymaz, Erdoğan'ın belediye başkanlarındaki değişiklik kararının CHP'ye örnek olması gerektiğini söyledi. 

Malatya, Adıyaman, Kahramanmaraş diğer illere de örnek olmalı! 

Türkiye, yerel yöneticilerini seçmek için 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçimi için sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ATO Congresium'da AK Parti'nin belediye başkan adaylarından 48'ini açıkladı. AK Parti 6 Şubat depremlerinin en fazla hasara yol açtığı illerde yeni isimlerle seçime girecek. 6 Şubat depremlerinden en fazla etkilenen illerden olan Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta yeni isimlerle seçime girecek. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Gazeteci İsmail Saymaz ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Malatya’da, Kahramanmaraş’ta ve Adıyaman’da belediye başkanlarının 3’ünün değiştirilmesi kararının CHP’ye örnek olması gerektiğini söyledi. 

Yerel Seçimler ne zaman?

Malatya, Adıyaman, Kahramanmaraş diğer illere de örnek olmalı! 

Her 5 senede bir yapılan belediye seçimleri son olarak 2019 yılında yapılmıştı. Yeni yerel seçim tarihi belli oldu.

Buna göre; Yerel seçimler yani belediye seçimleri 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak.

Seçim takvimine göre; seçime katılacak siyasi partiler, 2 Ocak günü YSK tarafından ilan edilecek. Siyasi partilerin oy pusulasındaki yeri 27 Ocak tarihinde YSK tarafından yapılacak kurayla belli olacak.

Siyasi partiler, il ve ilçe belediyeleri başkan adayları ile belediye meclis üyeliği ve il genel meclis üyelikleri listelerini (bağımsız aday olacak kişiler de başvurularını) 20 Şubat saat 17.00’ye kadar teslim edecek.

Malatya, Adıyaman, Kahramanmaraş diğer illere de örnek olmalı! 

Seçim propagandası ve yasakları 21 Mart tarihinde başlayacak. Ayrıca seçim propagandasının sonu 30 Mart saat 18.00, seçim yasaklarının sonu ise 31 Mart saat 23.59 olarak belirlendi.

Yerel Seçimlerde kimler seçilir?

Yerel seçimlerde oy atma işlemi, okullarda kurulan sandıklarda, milletvekili seçimlerinde ve referandumlarda yapılıyor.

İşte 2024 belediye seçimlerinde oy atılacak kişiler;

Malatya, Adıyaman, Kahramanmaraş diğer illere de örnek olmalı! 

- Büyükşehir Belediye Başkanı

- İl Belediye Başkanı

- İlçe Belediye Başkanı

- Belde Belediye Başkanı

- Köy muhtarları ve ihtiyar heyeti üyeleri

- Mahalle muhtarları

- İl genel meclis ve belediye meclis üyeleri seçilir.