Leylekler için Dicle Vadisi'nde yuva

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde elektrik dağıtım hizmeti veren Dicle Elektrik, operasyon sahasında sürdürülebilirlik ve çevre odaklı çalışmalarından nesli tükenmekte olan Kelaynakları korumak adına yeni bir projeye daha imza atıyor.

Leylekler için Dicle Vadisi'nde yuva

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki 6 ilde sürdürülebilirlik ve çevre odaklı çalışmalarına proaktif yaklaşımla devam eden Dicle Elektrik, elektrik dağıtım hizmetinin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleriyle de hizmet bölgesinde adından söz ettiriyor. Geçtiğimiz yıllarda nesli tükenen Kelaynak kuşlarını koruma gayesiyle Fırat Vadisi’nde iletim hatlarını izole eden enerji şirketi, kışı Dicle Vadisi’nde geçiren leylek sürüleri için elektrik direklerine kurulacak yuvaları belirlemek için prototiplendirme çalışmalarına hız verdi.

Teller izole edildi kelaynak sayısı arttı

Yaklaşık 5 yıl önce Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, nesli dünya çapında tehdit altında olan ve sayıları 42’ye kadar düştükten sonra alınan tedbirlerle sayıları o dönem 240’a yükselen Kelaynak kuşlarının elektrik akımına kapılarak telef olduğunu bildirerek Dicle Elektrik’ten yardım istedi. Bunun üzerine kuşların konup kalktığı vadideki direklerin bağlantı noktalarında izolasyon çalışmaları gerçekleştirildi. Alınan tedbirlerin ardından elektrik akımına bağlı Kelaynak ölümleri azalırken, bu sayede kuşların sayısı 324’e kadar çıktı.

Leylekler için yuva yapılacak

Fırat Vadisinde nesli tükenmekte olan Kelaynak kuşlarının hayata tutunmaları ve nesillerini sürdürmeleri için Dicle Elektrik, doğal yaşamı destekleyecek yeni bir projeye hazırlanıyor. Dağıtım şirketi, bu kez kış mevsimini göç yolları üzerinde bulunan Dicle Vadisi’nde geçiren leylek sürüleri için “Leyleklere Yuva” projesi için harekete geçti.

Enerji nakil hatlarını taşıyan direklere kurulacak ve leyleklerin göç dönemlerinde güvenle barınabilecekleri farklı birkaç yuva modeli üzerinde çalıştıklarını belirten Dicle Elektrik Genel Müdür Yardımcısı Nedim Tüzün, leyleklerin başta Dicle Nehri kenarı olmak üzere Dicle Elektrik’in hizmet bölgesindeki birçok bölgede yuva yaptıklarını söyledi.

Tüzün, “Göç döneminde yuvalarına gelen kuşların can güvenliğinin sağlanması için buralarda değişik modellerde yuvalar deniyoruz. Elektrik direklerine montajı uygun olan ve yuva boyutlarını düşünerek hazırladığımız yuva prototiplerini farklı bölgelerde denemeye devam ediyoruz. Söz konusu alanlarda malzeme, montaj ve kuşların davranış biçimlerine kadar tüm detayları inceliyoruz. Enerji akışını tehlikeye atmadan leylekler için en uygun yuva modelini seçip ihtiyaç olan yerlerde uygulamaya başlayacağız” dedi.

Dicle Elektrik’in hem abonelerine hem de hizmet bölgesinde bulunan canlılara ve doğaya karşı sorumlu bir enerji dağıtım şirketi olduğuna dikkat çeken Tüzün, “Şirket olarak gelecek nesillere olan sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Göçmen kuşlardan Kelaynakların sadece bizim değil, insanlık tarihinin de mirası olduğunu biliyor ve türlerinin geleceğe uzanması gerektiğine inanıyoruz. Yine göçmen kuşlardan leyleklere toplumumuzun sempatisini biliyoruz. Bu sebeple özelde göçmen kuşların, genelde ise tüm doğanın korunması için bölgenin enerji şirketi olarak sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz. Kelaynakları koruma projemizden olumlu sonuçlar aldık. Sayıları 42’den 240’a ardından 324’e kadar yükseldi. Leylekler ve diğer göçmen kuşlar için de yaptığımız çalışmaların sonuçlarını takip edecek, gerekirse ortaya yeni projeler koyacağız” ifadelerinde bulundu.