Kurban alırken, dolandırıcıların kurbanı olmayın!

Kurban Bayramı'na kısa bir süre kala kurban ibadetini bağış yapmak isteyen vatandaşlar için yetkililerden önemli uyarılar geldi. İşte kurban alınırken dikkat edilmesi gerekenler...

Kurban alırken, dolandırıcıların kurbanı olmayın!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala artış gösteren bağış kampanyaları konusunda yetkililer vatandaşlara uyarıda bulundular.

Bağış kampanyası adı altında çeşitli dolandırıcılık faaliyetlerinin yapıldığını belirten yetkililer vatandaşların bağış kampanyalarını resmi kurumlar aracılığıyla yapması gerektiğini belirtti.

Yetkililer kurban öncesinde artış gösteren bu kampanyalara karşı vatandaşların tedbirli olması gerektiğini ifade ederek, “Son yıllarda ivme kazanan kurban bağışı kampanyaları konusunda bu bayram da çeşitli kuruluşlarda kampanyalar düzenleniyor. Yapılan kurban bağışı kampanyaları konusunu bazı kişiler fırsata çevirerek dolandırıcılık yöntemlerine alet ediyor. Vatandaşların kurban ibadetini kullanarak bağış kampanyası adı altında hesaplar açan dolandırıcılar kurban ücretlerini alarak ortadan kayboluyor ve bir daha iletişim sağlanamıyor. Bu tür olaylarla karşılaşmamak adına vatandaşlarımızın dikkat etmesi gerekiyor. Kurban Bayramı öncesinde dijital mecralarda bayram konu başlığıyla karşınıza çıkabilecek oltalama amaçlı içeriklere karşı duyarlı olmamız gerekiyor.

Kurban bağışı, bayrama özel kredi gibi ifadeler kullanılarak sosyal medya, e-posta ya da kısa mesaj yoluyla paylaşılan sahte bağlantılara kesinlikle tıklanmaması gerekiyor. Yönlendirilen sahte siteler üzerinden bağış veya ödeme işleminin yapılmaması gerekiyor. Teyit edilmeyen taraflarla kişisel ve finansal bilgilerin de kesinlikle paylaşılmaması gerekiyor.

Dolandırıcılar vatandaşların parasını aldığı gibi kişisel bilgilerini de alıp kullanabiliyor. Bu tür dolandırıcılık içeriklerine karşı vatandaşlarımızın mutlaka araştırma yapması gerekiyor. Tuzağa düşmemek adına özellikle internet ortamı içeriklerine karşı farkındalık sahibi olunması gerekiyor. Bu uyarılarımızın dikkate alınması vatandaşlarımıza fayda sağlayacaktır. Kurban bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımız resmi kurumları ve internet adreslerini tercih etmeli” şeklinde konuştular(Günışığı).