Kültür Bakanlığından Malatya'daki projeye destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2023-2024 sanat sezonunda 476 özel tiyatroya toplam 55 milyon TL destek verileceğini açıkladı. Malatyalı tiyatrocu Mehmet Ali Karataş'ın 'Karagöz Çocuk Şenliğinde' adlı oyunu 511 özel tiyatro başvurusu arasında kabul edilen 476 projeden birisi oldu. 

Kültür Bakanlığından Malatya'daki projeye destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu başkanlığında, Bakanlığa bağlı sanat kurumlarının Genel Müdürleri ve komisyon üyelerinin katılımıyla 'Özel Tiyatrolara Maddi Destek Değerlendirme Komisyonu' toplantısı düzenlendi.
Özel tiyatroların projelerine yapılan yardımlardan yararlanmak üzere 2023-2024 sanat sezonu için yapılan başvuruları değerlendiren komisyon, başvurusunu eksiksiz tamamlayan bütün tiyatrolara destek verilmesi kararı aldı. Bu kapsamda, 77 geleneksel tiyatro, 95 çocuk oyunu tiyatrosu ve 304 profesyonel olmak üzere 476 özel tiyatroya toplam 55 milyon TL destek verilecek. Özel tiyatrolara ait salonların sanat hayatına katkısının artırılması ve devamlılığının sağlanması, tiyatro alanında kayıtlı istihdamın özendirilmesi ve son yıllarda olduğu gibi başvurularda daha çok Türk oyun yazarlarına ait eserlerin tercih edilerek Türk tiyatrosunun gelişmesine katkı sağlanması amaçlandı. Bakanlığın maddi destek sağladığı özel tiyatrolara Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinden ulaşılabilecek.

32 yıldır aktif tiyatro yapıyorum 

“Karagöz Çocuk Şenliğinde” adlı oyunu ile destek kazanan Malatyalı tiyatro sanatçısı Mehmet Ali Karataş; “Geleneksel tiyatro alanında genelde çocuklara yönelik oyunlarla sahnelerde gösteri yapıyorum.  Çocuklar canlandırdığım karakterlerle beni özdeşleştirdi. Sahne aldığınız oyunlarda salondaki seyirci ile kurduğunuz iletişim çok önemli. Her oyunda farklı seyirci ile karşı karşıyasınız seyirciye göre farklılıklar yaşanabiliyor duygusu değişebiliyor. Onu yakaladığınızda amacına ulaşıyor. 30 yıldır tohum ekiyoruz bu meyvelerini illaki veriyor. Bir nesil oynadığımız oyunlarla büyüdü. Sokakta hiç tanımadığınız biri oyunda aklında kalan kendisini etkileyen bir cümle, bir kelime ile sesleniyor veya bir figür ile sizi selamlıyor. Bu duygu kelimelerle ifade edilemez” dedi. 

Şehri imar ederken nesli unutmamak lazım

Karataş; “Bakanlığımızın yapmış olduğu çorbada tuzumuz olsun mantığı ile anlamlı bir destek. Bizler ihtiyaçlarımızı tiyatrodan karşılamak gibi bir imkâna sahip değiliz. Tiyatro dışında alternatif imkânlar ile yaşama tutunmaya ve mesleğimizi devam ettirmeye gayret ediyoruz. Bu konuda sağladığı büyük destek ve imkânlardan dolayı Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a çok teşekkür ediyorum. Okullarımızda Su kullanımı ve tasarrufunun anlatıldığı, İpli Kukla Show'un olduğu, Keloğlan-Nasreddin Hoca- Barış Manço gibi kahramanların olduğu müzikli danslı çocuk kabaresi gösterileri gerçekleştiriyoruz. Böyle bir zaman diliminde bakanlığımızın verdiği bu destek çok anlamlı ve kıymetlidir. Bakanımıza ve bakanlık çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Özel tiyatroların daha çok Türk oyun yazarlarına ait eserleri tercih etmesi Türk tiyatrosunun gelişmesine katkı sağlıyor.” dedi.  
 

Kültür Bakanlığından Malatya'daki projeye destek
Kültür Bakanlığından Malatya'daki projeye destek
Kültür Bakanlığından Malatya'daki projeye destek