Konya-Hatay kardeşliği ilelebet sürecek

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, depremin birinci yıl dönümünde Hatay Antakya'da düzenlenen anma programına katıldı.

Konya-Hatay kardeşliği ilelebet sürecek

Türkiye, 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki depremle sarsılmış, Kahramanmaraş’ın yanı sıra Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Adana, Malatya ve Elazığ’ı da vuran asrın felaketinde 50 binden fazla kişi hayatını kaybederken, 100 binin üzerinde vatandaş da yaralanmıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay depremin birinci yıl dönümünde Hatay’da çeşitli programlara katıldı. Fahri Öksüz Camii’nde depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için düzenlenen hatim duası programına katılan Altay, ardından AK Parti Milletvekili Hüseyin Yayman ile birlikte Hatay Deprem Şehitleri Mezarlığı’nı da ziyaret ederek dua etti.

Başkan Altay restorasyonunu Konya Büyükşehir’in yürüttüğü Habib-İ Neccar Camii’ni inceledi. Başkan Altay depremde büyük zarar gören ve restorasyonu Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Habib-i Neccar Camii’nde incelemelerde bulundu. Devam eden çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Altay, depremin yıl dönümünde Habib-i Neccar Camii’nin restorasyon çalışmalarına devam ettiklerini ifade etti.

İlk günden itibaren Hataylı kardeşlerimizin yaralarını sarmak için gayret gösterdik

Depremin olduğu 6 Şubat günü bölgeye geldiğini ve çok uzun süre Hatay’daki vatandaşların ihtiyaçlarını gidermek için çok yoğun bir çaba sarf ettiklerini hatırlatan Başkan Altay, “Büyükşehir Belediyemizin ve ilçe belediyelerimizin 3 bin 500’e yakın personeli, bin 500’e yakın aracı bu süreçte görevlendirildi. 600’den fazla yardım tırı buradaki insanların ihtiyacını gidermek için kullanıldı. Ayrıca ilk gün akşamdan itibaren hem sıcak yemeğin hem de sıcak ekmeğin çıkması konusunda ciddi çalışmalar yürütüldü. Bizzat benim başında bulunduğum süreçte de ikinci günden itibaren Hatay’ın içme suyunun sağlanmasıyla ilgili çok yoğun bir çaba sarf ettik. Ta ki Hatay’daki kriz durumu bitene kadar burada bulunarak Hataylı kardeşlerimizin yaralarını sarmak için gayret gösterdik” dedi.

Çalışmalarımız tüm Hataylılar tarafından takdirle karşılandı

Bu süreçte Konya ve Hatay arasında bir kardeşlik bağı oluşturduklarını kaydeden Başkan Altay, “Özellikle Konyalıların Hatay’daki vatandaşlarımızın problemlerini çözmek için gösterdiği hassasiyet, gayret, personelimizin buradaki tüm zor şartlara rağmen çalışma ve gayret azmi tüm Hataylılar tarafından yakından takip edildi ve takdirle karşılandı. Bugün sokakta yürürken insanların sevgi ve muhabbetle bize sarıldıklarını ve Konyalılar adına güzel şeyler söylediklerine tekrar şahitlik etmiş olduk. Bu kardeşliğin bir nişanesi olarak Habib-i Neccar Camii’nin restorasyon çalışmalarını inceliyoruz” ifadelerini kullandı.

Habib-i Neccar Camii sadece Hatay’ın değil

Vakıflar Genel Müdürlüğüyle protokol kapsamında Habib-i Neccar Camii’nin restorasyon çalışmalarını yürüttüklerini ifade eden Başkan Altay, “Burada çok titiz bir çalışma yürütülüyor. Çünkü Habib-i Neccar Camii sadece Hatay’ın değil, Anadolu’nun en önemli kültür ve dini yapılarından birisi. Dolayısıyla burada çalışmaları büyük bir titizlikle yürütüyoruz. Bilim Kurulu eşliğinde ilk günden itibaren öncelikle molozların kaldırılması, tespit edilen taşların numaralandırılması ve kaldırılması çalışmaları yürütüldü. Ayrıca zemin etütleri yapılarak zemindeki işlerle ilgili çalışmalar devam ettirildi. Mevcut yapı tespit edildi, ona göre işlemler devam ediyor. Şu anda gelinen noktada Bilim Kurulunun öncülüğü eşliğinde mevcut duvarlarla ilgili çalışmalar devam ediyor. Sonra buradaki yapım aşamasına geçeceğiz” şeklinde konuştu.

En önemli konu sürecin titizlikle yürütülmesi

En önemli konunun sürecin titizlikle yürütülmesi olduğuna dikkati çeken Başkan Altay, “Çünkü burası bir deprem bölgesi. Allah korusun ileride oluşabilecek depremlerde bu tarihi yapının zarar görmemesi için gerekli tedbirleri almak için büyük bir çaba sarf ediyoruz. Özellikle Bilim Kurulumuza, Kültür Varlıkları Kurulumuza, Vakıflar Genel Müdürlüğümüze, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza bu konuda gösterdikleri titizlikten dolayı teşekkür ediyorum. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda biz de en tecrübeli arkadaşlarımızı buraya görevlendirdik. Adeta iğneyle kuyu kazar gibi öncelikle molozların kaldırıldığı süreci tamamlamış olduk. Şu an itibariyle yapının yapım süreciyle çalışmalar titizlikle devam ediyor” dedi.

'Konya-Hatay kardeşliğinin bir nişanesi olacak'

Amacımız Hatay’ın kültür mirası olarak hizmete sunabilmek

Yaptıkları işin hem kültürel manada hem yapı anlamında ne kadar önemli olduğunun farkında olduklarını vurgulayan Başkan Altay, “Dolayısıyla amacımız önce burada hiç kimsenin zihninde bir şey kalmayacak şekilde mevcut durumu tespit edebilmek. O durum neticesinde Bilim Kurulumuzun verdiği öneriler doğrultusunda hazırlanan projeyi yerine getirmek ve burayı yeniden Anadolu’nun ve Hatay’ın kültür mirası olarak vatandaşlarımızın hizmetine sunabilmek. Bunun için büyük bir çaba gösteriyoruz. Hatay’la ilişkilerimiz bundan sonra da devam edecek. Hataylıları bizi gördüklerinde çok yürekten ve kalpten bir sevgi ve muhabbet gösteriyor. Ben onlara teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

'Konya-Hatay kardeşliğinin bir nişanesi olacak'

Konya-Hatay kardeşliği ilelebet devam edecek

Yürütülen çalışmayla Konya-Hatay kardeşliğinin ilelebet devam edecek zor gün kardeşliğine dönüştüğü yorumunu yapan Başkan Altay, “İnşallah Habib-i Neccar Camii de bunun bir nişanesi olarak ortaya çıkacak. Tekrar depremde hayatını kaybeden tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Devletimizin tüm imkanları buradaki yaraların sarılması için seferber edilmiş durumda. İnşallah konutların yapılması, ticari alanların yapılması, böyle kültür varlıklarının tekrar inşa edilmesiyle birlikte şehirlerimiz yeniden ayağa kalkacak ve yaşam devam edecek. Konya Büyükşehir olarak biz de bu konuda baştan itibaren sorumluluk almaya hazırız ve görevimizi en iyi şekilde yapmaya gayret ediyoruz. İnşallah bir an önce Habib-i Necar Camii’ni tamamlayarak ziyarete açmayı arzu ediyoruz. Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy bey başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tüm bu çalışmalarda bizi talimatlandıran Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

'Konya-Hatay kardeşliğinin bir nişanesi olacak'

Başkan Altay, AK Parti Hatay İl Başkanı Mustafa Erdoğan ve yönetim kurulu üyelerini de ziyaret ederek, kolaylıklar diledi.