Kısa çalışma ödeneği uzatılmalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 'Kısa çalışma ödeneğinden 1,3 milyon işçi yararlanmaya devam ediyor. Mart ayı sonunda uygulamayı bitireceğiz diyorlar. Bu durum Nisan ayından itibaren yeni kitlesel işsizliğe yol açar. Uygulama mutlaka uzatılmalıdır' dedi.

Kısa çalışma ödeneği uzatılmalı

Ağbaba başkanlığında 10 milletvekilinden oluşan CHP Esnaf Masası ziyaretlerine devam ediyor. Heyet Doğu illerine Esnaf Odaları, Ticaret ve Sanayi Odaları, STK’lar ve Sendikaları ziyaret ediyor, esnafların sorunlarını dinliyor. Milletvekili Ağbaba, ziyaretler esnasında yaptığı açıklamada 1 işadamına 9,5 milyar destek verip 850 bin esnafa 280 liralık destek verildiğini belirtti.

Her evde birden fazla borçlu var

Salgınla birlikte iflas eden esnaf sayısının 122 bin olduğunu belirten Ağbaba, “KOBİ’lerin borcu 853 milyar liraya ulaştı. Çiftçilerimizin borcu ise toplam 132 milyar lira. Tarım Kredi Kooperatifleri çiftlik gibi yönetiliyor. Çiftlik Banktaki tosuncuk sadece kandırdıklarının parasını alıyordu, bu kooperatifteki tosuncuklar yan AKP’nin vekil eskileri bu tosuncuktan daha ahlaksız, çiftçiye icra yollayarak parasını alıyor. Yine vatandaşlarımızın bankalara borcu 844 milyar lira. 34 milyon kişi borçlu; Türkiye’de 24 milyon aile sayısı olduğu dikkate alınırsa her evde birden fazla borçlu olduğunu söyleyebiliriz.” Dedi.

Uganda bizden daha iyi

Ağbaba, “Tek adam rejiminde bir dolar dahi büyümedik. Kişi başına düşen milli gelir 2 bin 097 dolar eridi, 8 bin 599 dolara düştü, yani 10 yıl öncesine gittik, on yılımız boşa gitti. Gerçek işsizlik 11 milyonu aştı. Pandemide gelir kaybına uğrayan çalışan sayısı ise 7.2 milyon. Ücretsiz izin uygulamasıyla günlük 47 TL ile geçinen 2,5 milyon kişi var. 2021 Mart ayından bu yana işsizlikle karşı karşıya kalacak kişi sayısı ise 1 milyon 300 bin. Açlık sınırı 2700 TL. Yüksek faiz ve enflasyonla Avrupa birincisiyiz. Enflasyonda G20 ülkeleri arasında 2., dünyada 15.’yiz. Bizden daha az enflasyonu olan ülkeler Suriye, Gana, Jamaika, Uganda, Somali gibi ülkelerden enflasyon daha düşük” dedi.

İşsiz sayımız daha da artacak

“Türkiye dünyada gelir desteklerinin en düşük olduğu üç ülkeden biri durumunda” diyen Veli Ağbaba, “Zengin ülkeler vatandaşlarına milli gelirlerinin yüzde 12,7’sini, orta gelirli ülkeler yüzde 3,6’sını, yoksul ülkeler ise yüzde 1,6’sını vatandaşlarına veriyorlar. Türkiye’de ise bu oran yüzde 1,1. Yoksul ülke statüsünde bile değiliz. Salgın sürecinde gelir kaybına karşı desteklerden en önemlisi kısa çalışma ödeneği oldu. Kısa çalışma ödeneğinden 1,3 milyon işçi yararlanmaya devam ediyor. Erdoğan Pazartesi günü yaptığı açıklamada ‘3,7 Milyon çalışanımıza 30 Milyar TL’lik kısa çalışma ödeneği verdik. Uygulamayı Mart sonunda bitiriyoruz’ dedi. Erdoğan kısa çalışma ödeneğini kaldırarak çalışanları şimdi iki tercihe zorluyor. Ödeneği kaldırmak çalışanlara ‘ya işsiz kalıp aç kalacaksınız ya da günlük 47 TL ile yaşayacaksınız’ demektir. Salgın daha bitmeden kısa çalışma ödeneği kaldırmak kitlesel işsizliğe neden olacaktır. Kısa çalışma ödeneğinin devam etmesini hem işçi örgütleri hem de esnaf örgütleri istiyor. Kısa çalışma ödeneği biterse işsiz sayımız çok fazla artacak” şeklinde konuştu.

Temel sorun işsizlik ve yoksulluk 

Milletvekili Ağbaba, “Tüm Türkiye’de en temel sorun işsizlik ve yoksulluk. Bir evde dört çocuk var, dördü de çalışmıyor. Bu insanlar nasıl geçinecek? Her üç gençten biri işsizlikle karşı karşıya. Eskiden ev kadınları deyimi vardı, şimdi ev gençleri var. Ne okuyabiliyorlar, ne çalışıyorlar. Aileden yardım alıyorlar. Esnaflar için de durum aynı. Esnafla ilgili müjdeler açıklandı. 850 bin esnafa 228 milyon liralık vergi muafiyet açıkladılar. Bunun kişi başına düşen rakamı 280 lira. Ekonomik paketi büyük şatafatla açıkladılar ama esnaf başına düşen rakam 280 TL. Sadece bir yandaşa verilen vergi muafiyeti 9,5 milyar lira. Esnafa verilen 228 milyon liranın tam 41 katını sadece bir yandaşa veriyorlar. Bu paketin ne anlama geldiğini herkes bilsin. Sürekli yeni paket açıklıyorlar. Sanki geçtiğimiz Pazar seçim olmuş, sanki iktidar değişmiş. 19 yıldır iktidar sizsiniz. İnsan hakları reform paketi açıklıyorsanız bu, Türkiye’de insan haklarını bitirdiğinizin itirafıdır. Ekonomi paketi açıklıyorsanız bu, ekonomiyi bitirdiğinizin itirafıdır” ifadelerini kullandı. 

Bakmadan Geçme